100 Dirençli Şehir Yeni Başvurularını Bekliyor

100 Dirençli Şehir Daveti yeni şehirlerini arıyor.

100 Dirençli Şehir (100RC) Rockefeller Vakfı öncülüğünde başlayan ve dünyayı  sosyal, ekonomik, fiziksel zorluklara karşı daha dirençli bir yer haline getirmek amacıyla hazırlanmış bir programdır. Program, şehirleşen dünyamızda gittikçe artan sosyal, ekonomik, fiziksel zorluklara karşı 100 dirençli şehri tespit etmeyi amaçlamaktadır.

Günümüzde dünyasında, karşılaşabilecek afetlerin ve karmaşaların önceden belirlenmesi oldukça zordur. Fakat, programın içeriğine göre; önümüzde dönemde ortaya çıkabilecek olumsuzluklara karşı önlem almak hükümetlerin ve bireylerin elindedir.

100RC, sadece deprem, yangın ve sonrasında şehrin göstereceği savunma mekanizması üzerine kurulmamıştır. Program, şehirde olabilecek her türlü afete karşı zayıf noktaları tespit etmeği sağlamaya çalışmaktadır. Yüksek işsizlik, yüksek vergilendirme, verimsiz toplu taşıma sistemleri, spesifik gıda ve su eksikliği bu zayıf noktalara örnek oluşturabilir.

100RC ağında bulunan şehirler için dirençli bir yapı kurmak adına öncelikle dört ana hedef bulunmaktadır. Bu hedefler sırasıyla; finansal ve lojistik rehberlik ve inovatif  bir şehir yönetimi  için şehrin dirençlilik yapısını kuracak bir Dirençlilik Sorumlu Müdürü, dirençlilik stratejisi geliştirilmesi için uzman desteği, dirençlilik stratejisinin geliştirilmesine destek olacak sivil toplum, kamu ve özel sektör ortaklarına ve hizmet sağlayıcılarına erişim kolaylığı ve 100RC’ye üye şehirler için küresel boyutta erişim ve ortaklıkların kurulması olarak belirtilebilir.

İlk olarak Aralık 2013’te 32 şehir ile çalışmaya başlayan 100RC, 2014’te ikinci çağrı döneminde 94 ülke içerisinden 330 şehir başvurusu aldı. Değerlendirme sonrası 35 şehrin programa eklendiği belirtildi. Program, 24 Kasım 2015’te bitecek olan üçüncü dönem çağrısında ise şehir sayısını 100’e ulaştırmayı hedeflemektedir. 100 Dirençli Şehir kapsamında açılan ilk iki çağrıda kabul edilen şehirler arasında henüz Türkiye’den bir şehrin bu listede yer almadığını görülmekte.

İlk iki çağrı döneminde 100RC ağına katılan şehirlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.