37. Vodafone İstanbul Maratonu’nda “Tohumlar Kampüse”

“Tohumlar Kampüse” kampanyasının 20 Kampüs hedefi için 15 Ekim’de 37. Vodafone İstanbul Maratonu’nda koşulacak.

Şehirlerde ekolojik yaşam için duyarlılığın arttırılması ve üretiminden tüketimine gıdanın tüm süreçlerine katılım sağlanması amacıyla Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından hayata geçirilen Tohumlar Kampüse kampanyasında hedeflenen 20 Kampüs’ün ikinci aşamasına gelindi. Bu aşamada, “Doğa Dostu Kent Bahçeleri / Tohumlar Kampüse” için 15 Ekim 2015 tarihinde gerçekleştirilen 37. Vodafone İstanbul Maratonu’nda koşma ve bağış toplama çağrısı yapıldı.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği bu doğrultuda devlet üniversitelerinin kampüslerine bostan ve bahçe kurulması adına ilk kampanyayı 1 Mart 2015 tarihinde Antalya Maratonu Runatolia’da başlatmıştı. Toplanan bağışlarla Mersin Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi kampüslerinde bağ ve bostanlar kurulmuş, yerel tohumlarla yetiştirilen ürünlerden alınan tohumların takasları gerçekleştirilmişti.

Tohumlar Kampüse projesi, gıda topluluğu olma yönünde tecrübe edilen modellerin yaygınlaştırılmasına, bağ ve bostana sahip kampüslerin sayılarının yükselmesine büyük önem vermektedir. Bu kapsamda, kazanılan bilgilerin toplanıp yayılması için proje sonunda bir kent bahçeciliği kitabı ve pratik uygulama videoları hazırlanacaktır.

 

 

Please follow and like us: