AnasayfaAfetlerDeprem

Afet kapsamında iletişim alanından sivil toplum kuruluşları neler yapıyor?

Afet kapsamında iletişim alanından sivil toplum kuruluşları neler yapıyor?

Teyit, depremin ilk gününden bu yana doğru ve güvenilir bilgiyi sağlamak için içerikler oluşturuyor ve haberleri teyitliyor. Buradan yola çıkarak yedi yeni medya kuruluşuyla (Aposto, Wiser, Podfresh, Swipeline, kuest, fayn studio) birlikte WhatsApp’ta “Depremle İlgili Sağlıklı Bilgi Topluluğu” oluşturdu.  Doğal afetler esnasında hızla yayılan yanlış bilgilerden korunmaya yardım edecek ipuçlarını içeren bir rehber yayınladı.

Doğruluk Payı, depremin ilk gününden itibaren deprem konusunda bilinen doğru ve yanlışları, ve acil ulaşılması gereken bilgileri sosyal medya hesaplarından paylaştı. Afet bölgesindekiler için yardım edebilecek kurum ve kuruluşların listesini paylaştı. 

Newslab Türkiye, deprem zamanı sosyal medya kullanıcıları ve gazeteciler için deprem haberciliği rehberi  ve sahada olan gazeteciler için pratik önerileri paylaştı.  

Sivil alan, deprem bölgesinde çalışmalarda bulunan kurum ve kuruluşları sosyal medya hesaplarından paylaştı. Doğal afetler sonucu çocukların yaşayabileceği olumsuzlukları en aza indirebilmek adına bilgilendirme yaptı. Bölgedeki aktif çalışan sivil toplum kurumlarından alınan acil ihtiyaçlar doğrultusunda Turkey Mozaik Foundation ve Sivil Toplum Destek iş birliğiyle Kahramanmaraş Depremi Küçük Destek Fonu’nu oluşturdu. Çeşitli sivil toplum örgütleriyle çalışarak afet bölgesine yönelik projeleri sayfalarında paylaşmakta.

Sivil Sayfalar, afet bölgesinde veya afet bölgesi için çalışan sivil toplum örgütlerinin yol gösterici içeriklerini yaygınlaştırmak adına sosyal medya hesaplarından paylaştılar. Sivil toplumun afet sürecindeki önemiyle ilgili de web sayfalarında yazılar paylaşmakta. Sivil Toplum için Destek Vakfı desteğiyle hazırlanılan  Sivil Toplum ve Deprem raporunu kamu ve sivil toplumun deneyimi için yeniden paylaştılar. Ayrıca İhtiyaç Haritası kurucularından Ali Ercan Özgür afet döneminde sahadaki deneyimlerini Sivil Sayfalar ile paylaştı. 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: