Avrupa Birliği Göçmenler için bir araya geldi

Avrupa Birliği (AB) liderleri son zamanlarda yaşanan göç yoğunluğu nedeniyle 23 Eylül 2015’te Brüksel’de bir araya gelerek güvenilir bir AB göç politikası oluşturmak için gerekli çalışmalara başladı.

Yapılan görüşmelerde, göç konusunda gerçekleşebilecek acil bir anda ne tür faaliyetlerin yürütüleceği belirlendi. Liderler ayrıca, uzun vadede göç sorununa nasıl bir cevap verileceğini de tartıştışarak, farklı çözüm stratjileri geliştirmeye çalıştı. Liderler, göçmenlerin temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da fikir birliğine vardı. Toplantıda alınan bir başka önemli kararsa göçmen yoğunluğunu en çok hisseden ülkeler arasında yer alan Lübnan, Ürdün ve Türkiye’ye verilen destek sözüydü.

Toplantıda ayrıca, 1 milyar Euro’luk bir fonun Dünya Gıda Programı ve Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği için harcanması konusunda da anlaşma sağlandı. Fon arttırımının yapılacağı bir başka alan ise; Afrika kıtasında yerinden edilen vatandaşların temel ihtiyaçlarının sağlanması konusuydu. AB, geliştireceği stratejilerle göçmenlerin yerleştirilmesi ve geri dönüşleri için de çalışmalar yürüteceğini açıkladı.