AnasayfaTeknoloji

Avrupa Uzay Ajansı, Ay’a göndermek üzere astronot eğitimlerine başladı!

Avrupa Uzay Ajansı, Ay’a göndermek üzere astronot eğitimlerine başladı!

Ay’a atılan ilk adımın üzerinden tam 50 yıl geçti! Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Ay yüzeyinde çalışmak için yeni nesil astronotlar eğitmeye başladı.

NASA’nın Apollo görevlerinden elde edilen bulgulara dayanarak, İspanya’ya bağlı bir ada olan Lanzarote’de yeni kâşifler eğitiliyor. Bir dizi gelişmiş elektronik aletin yardımıyla yeni jeolojik araçlar test ediliyor. Ay gezilerini daha güvenli ve daha verimli hale getirmek için bilimsel protokoller geliştiriliyor.

Yarım asırlık bir aradan sonra Ay’a geri dönen astronotların endişeleri arasında, 21. yüzyıldaki ilerlemiş teknoloji sebebiyle beklentilerin daha fazla olması başı çekiyor. Daha önce insanlı bir iniş gerçekleştirmeyen Avrupa için özellikle önem arz ediyor.

Bunun üstesinden gelmek için ESA, 1960’larda Apollo astronotlarını eğitmek için kullanılanlara benzer, dünyevi ay analog alan testlerini kullanan Pangaea-X kampanyasını oluşturdu. Uzay ajansına göre, kampanyanın amacı uzay araştırmaları, yüksek teknoloji araştırma teçhizatı ve jeolojiyi birleştirmektir. Bu da jeologları ve mühendisleri, ay yüzeyini temsil eden volkanik bir alanda bir araya getirerek yapılabilir.

Eğitim programının bir kısmı, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin tarafından giyilenlere benzer baskı elbiselerinin nasıl çalışacağını öğrenmeyi içeriyor. Bu çalışmalar aynı zamanda jeologları ve mühendisleri de ilgilendiriyor; astronotların körüklü bağlantıları, kalın ve basınçlı eldivenlerinin yanı sıra diz çökememeleri, eğilememeleri gibi problemlere karşı yeni fikirleri ve prototipleri test edebiliyorlar.

ESA antrenman eğitmeni Hervé Stevenin: “Buradaki çalışmalar için gerçek bir Ay-uzay kıyafetimiz yok. NASA’nın kıyafetlerine, yaptığımız saatlerce süren eğitimlerden sonra alışabiliyorduk. Biz de bilgilerimizi ve vücut hafızamızı Ay antrenmanları için kullandık.” ifadelerinde bulundu.


Stevenin’in taş toplama çalışmasını yönetirken çekilmiş bir fotoğrafı.

ESA, antrenmana gelen astronotlar tarafından giyilen minimal uzay kıyafetleri; 360 derecelik panoramalar, yakın çekimler ve mikroskobik görüntüler dışında görev kontrolü sağlayan canlı video kameralarıyla donatılmış durumda bulunuyor.

Köln’de bulunan Avrupa Astronot Merkezi’ndeki araştırma görevlisi Samuel Payler: “Gelecek nesil Ay araştırmacıları, ilgili bilimsel disiplinlerde eğitilecek ancak Dünya’da her zaman daha fazla bilirkişi olacak. Buradaki asıl zorluk, bilirkişilerin uzmanlıklarını gerçek bir Ay yürüyüşü esnasında bilime dayalı ve doğru kararlar doğrultusunda astronotlara aktarabilmektir. Verileri ve videoları gerçek zamanlı olarak paylaşmak da bunun önemli bir parçasıdır.” dedi.

Kaynak