AnasayfaEkoloji

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’ndan Memeli Hayvanların İz Rehberi

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’ndan Memeli Hayvanların İz Rehberi

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) tarafından yürütülen “Kafkasya Ekolojik Koridor Projesi” kapsamında “Türkiye’deki Memeli Hayvanların İz Rehberi” adlı kitapçık hazırlandı. Kitapçıkta, hayvanların doğada bıraktığı kendilerine özgü ayak izlerinden ya da dışkılarının şeklinden hangi türe ait olduğu konusunda çıkarımda bulunulabileceğine dair kapsamlı bilgiler yer alıyor.

WWF’in rehber hakkındaki açıklaması:

Bir ormanda yürüyüş yaparken orada hangi yaban hayvanlarıyla karşılaşabileceğinizi merak ettiniz mi? Ya da bir vadide gezinirken orada hangi türlerin yaşadığını…

Yaban hayvanları istisnalar dışında insanla karşı karşıya gelmekten kaçınır. Bazıları gündüz değil gece aktiftir. Bu nedenle bir doğal alanda dolaşırken onlarla çok sık karşılaşmayız.

Bulunduğumuz yerde hangi yaban hayvanlarının olduğunu anlayabilmenin en etkili yollarından biri, onların doğada bıraktıkları ayak izleridir. Bazıları arasında benzerlik olsa da her türün kendine özgü bir ayak izi vardır. Büyüklüğü, şekli ya da ufak ayrıntılar bize ayak izlerinin hangi türe ait olduğu konusunda ipuçları verir.

Türkiye’deki Memeli Hayvanların İz Rehberi, bir doğal alanda gezerken karşılaşacağınız bir ayak izi ya da dışkının şekline göre o hayvan türünün tanımlanmasına yardımcı olmak amacıyla hazırlandı.

Bundan böyle doğa gezilerinizin daha eğlenceli ve bilgilendirici olmasına katkı sağlayacağına inandığımız bu rehberin, dürbün ve fotoğraf makinasıyla birlikte, doğaya çıkarken yanınıza almak isteyeceğiniz birkaç şeyden biri olacağına inanıyoruz.

Unutmayalım, doğayı, doğanın sakinlerini korumanın ve daha olumlu bir ilişki kurmanın yolu onları iyi tanımaktan geçer. Yabani hayvanları tanımak içinse onlarla karşı karşıya gelmemiz şart değil. Bir dürbünle onları uzaktan izlemek ya da karşılaştığımız iz ve işaretlerden onlar hakkında bilgi edinmek yeter de artar bile.

İyi keşifler!

Türkiye’deki Memeli Hayvanların İz Rehberi Kitapçığı