AnasayfaGıdaSağlık&Hijyen

Dubai’de gıda güvenliğini sağlamak için yeni bir test cihazı kullanılmaya başlandı!

Dubai’de gıda güvenliğini sağlamak için yeni bir test cihazı kullanılmaya başlandı!

Dubai Belediyesi, gıdaların tüketime uygun olduklarından ve zirai ilaç içermediklerinden emin olmak için yeni bir test yöntemi kullanmaya başladı.

Yetkililer, bu ayın sonuna kadar gıdaları test etmek ve toplum güvenliğini sağlamak için Dubai Merkez Laboratuvarı’nın (DCL) yeni bir cihaz tanıtacağını söyledi.

Khaleej Times’a konuşan Dubai Merkez Laboratuvarı Müdürü Amin Ahmed Amin, test cihazı sayesinde yetkililerin daha fazla gıda denetleme imkanı bulduğunu ve bu sayının günlük 600 çeşit örneğe ulaştığını söyledi. Amin, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Şu an kullandığımız sistemimiz 260 çeşite kadar ulaşıyor. En yeni teknolojilerle işletilen bu cihaz, farklı tiplerde denetlemeler sunacak.”

Amin, cihazın ithal meyve ve sebzelerdeki farklı türde bulunan kimyasalları daha doğru ve daha hızlı bir şekilde tespit edeceğini söyledi. “Cihaz, ulaşabileceği yeterlilik açısından tam teşekküllü olacak ve gıda güvenliğini arttırmak adına hem tüccarlar hem tüketiciler için daha geniş bir alanı kapsayacak.”

Dubai Belediyesi’ndeki Gıda Güvenliği Departmanı Müdürü Iman Al Bastaki, virüs salgınları arasında belediyenin yoğun olarak daha yüksek gıda güvenliği sağlamak için meyve ve sebze numunelerini daha fazla test etmeye odaklandığını söyledi.

Yetkililer, belediyenin 1-3 Ekim’de düzenlenecek 10. Kolay Bozulabilen Gıda Maddeleri Dünyası’na (WOP) sponsor olacağını da aralarında konuşuyorlardı.

38 ülkenin katılım göstermesi beklenen sergi, taze sebze ve meyve ürünlerinin yükselen talebini karşılamanın yollarını araştırmak, sektördeki en iyi uygulamaları, potansiyel ortaklıkları ve fırsatları tartışmak için taze ürün işletmeleri için bir platform olacak. Bastaki, Dubai’deki testlerin niteliği ve gıda ithalatı için duyulan ihtiyaçlar hakkında serginin daha kolay bilgi alışverişine olanak sağlayacağını umuyor. Birleşik Arap Emirlikleri, taze ürünlerin yeniden ihracatı için bölgesel bir merkez olduğundan beri serginin daha fazla önem kazandığını belirtti. Uluslararası Ticaret Merkezi ‘ne göre bu tür malların 2017 yılında yaklaşık 710 bin ton artarak 1,6 milyar dolar seviyesine çıkması bekleniyor.

Kerala Meyve ve Sebzeleri Kontrol Ediliyor

Dubai Belediyesi, kısa süre önce Kerala’nın yasağının kaldırılmasından sonra güvenli meyve ve sebze ithalatı sağlamak için İklim Değişikliği ve Çevre Bakanlığı ile yakın işbirliği içinde çalışmaya başladı. Dubai Belediyesi Gıda Güvenliği Bölümü Müdürü Iman Al Bastaki, “Dünya Sağlık Örgütü, (WHO) gıdaların Nipah virüsünden arındırılmış olduğunu ilan etmesinden sonra yasak kaldırılmış olsa da, hala gıda güvencesi için ithalatçılardan sertifika istiyoruz.” diye belirtti. 

Ve ekliyor: “Ülkeler son virüs salgınları gördü, bu yüzden bakanlıklar gıdaların zirai ilaç ve kimyasal madde içermediğinden emin olmak için örnekleri test etmeyi tercih ediyor. Aldığımız örnekler genellikle tüketime uygun oluyorlar ancak numunelerde bir sorun tespit edilirse bertaraf ediyoruz.”

Genel destek sektörü için belediyede genel müdür yardımcısı olan Ahmed AbdulKarim, Dubai’de gıda güvenliği konusunda varolan genel güvenin tüccarlar için kazançlı olduğunu söyledi. AbdulKarim, “Gıda kalitesinin sebze ve meyvelerde sağlanması tüccarların işlerini artırmasına yardımcı oluyor. Yaklaşık yüzde 35’i, Dubai’nin güvenlik standartlarına diğer ülkelerin güven duymaları sayesinde gıdalarını yeniden ihraç edebiliyor.” dedi. Genel olarak Dubai’de ve özel olarak ise Dubai Merkez Meyveler ve Sebzeler Pazarı’nda taze sebze ve meyvelerin ithalatını ve ihracatını teşvik etmeyi amaçladıklarını ekledi.

“Birleşik Arap Emirlikleri’nde hoteller ve uluslararası tüccarlar gibi tüketicileri hem menfaat hem de ticari mübadele için bir araya getireceğiz.”

Bölgeye özel taze gıda endüstrisine adanmış türünün tek örneği olan 2018 sergisinde, taze gıda, gıda güvenliği, taze gıda ticareti, teknik ekipman, nakliye ve lojistik gibi alanlarda bilirkişi ve uzmanları cezbetmeyi ümit ediyor. 

Sergi, taze ürünlerin dağıtımı, ithalatı ve ihracatı konusunda dünyanın önde gelen şirketleri için stratejik bir platform. Ayrıca Dubai Belediyesi’nin, Dubai Merkez Meyveleri ve Sebzeler Pazarı aracılığıyla ticari alışverişi desteklemedeki önemli rolünü vurgulamayı amaçlıyor.

Kaynak