AnasayfaKalkınmaSürdürülebilirlik

Dünya Bankası’nın Yeni CEO’su Kristalina Georgieva Oldu

Dünya Bankası’nın Yeni CEO’su Kristalina Georgieva Oldu

AB Komisyonu’nun Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, Dünya Bankası’nın yeni CEO’su olarak göreve atandı.

1993- 2010 yılları arasında Sürdürülebilir Kalkınma Müdürlüğü de dahil olmak üzere BM içinde çeşitli pozisyonlarda çalışan Georgieva’nın Dünya Bankası’ndaki görevine 2 Ocak 2017’de başlayacağı belirtildi.

Bulgar kökenli Georgieva, BM Genel Sekreterliği’ne de adaylığını koymuş ancak son seçimde kaybetmişti. Georgieva’nın bu göreve atanması, kurumda küreselleşmeyi kullanan bazı batılı devletler ve bir kısım zengin kesim tarafından tepki gördü.

Atamanın ardından Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, Georgieva’nın AB Komisyonu’ndaki geçmişinden bahsederek onun dünya genelinde yaşamları iyileştirme konusunda kendini kanıtlamış bir lider olduğunu vurguladı.

Diğer yandan Dünya Bankası Başkanlığı’nın ikinci döneminde olan Jim Yong Kim, konuşmasında bu ay Washington’da yapılacak olan Uluslararası Para Fonu Toplantısı öncesinde dünyadaki eşitsizliğin, 2030 yılına kadar aşırı yoksulluğun ortadan kaldırılmasına karşı büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Küresel ekonomideki tembelliğin devam etmesine rağmen yoksulluk sınırının altında yaşayan insan sayısında azalma meydana geldiğini belirten Kim, ikinci döneminde sağlık ve eğitim alanında yapılan iyileştirmelerin yanı sıra ekonomik büyüme ve özel sektör yatırımlarına odaklanacağının da altını çizdi.

Kaynak

Haber: Çiğdem Çiyitoğlu