AnasayfaDezavantajlı Gruplar

Dünya Genç Yetenekler Günü

Dünya Genç Yetenekler Günü

Genç bireyler günümüzde yetişkinlerden 3 kat daha fazla işsiz durumdalar. Bu işsizlik oranının, iş kalitesinin düşük olduğu, istihdam sektöründeki eşitsizliklerin arttığı, okul ve iş hayatı arasındaki bağın kontrol edilemediği bir ortamda tüm zamanlara kıyasla en yüksek değere ulaştığını söylemek mümkün.

Bu sebeple istihdam sektöründeki başarının  kilit noktasının eğitim ve uygulamadan geçtiğini söyleyebiliriz. Fakat halihazırdaki sistemler genç bireyleri öğrenme hedeflerine ulaştırmakta sorun yaşıyorlar. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 4’ün 4. alt hedefi olan gençler ve yetişkinler için var olan yetenekleri artırılması bu bağlamda önem kazanıyor.

Temmuz 15, Birleşmiş Milletlerin organizatörlüğünde “Yeteneklerin Gelişimi ile Genç İstihdamını Artırmak” temalı özel bir etkinlik ile Dünya Genç Yetenekler Günü olarak kutlanacak. Bu önemli etkinlikte yarının istihdam sektörü için eğitim ve yeteneklerin gelişimi ana tema olarak değerlendiriliyor olacak.

Etkinlik BM Gençlik Elçisi Ahmad Alhendawi tarafından yürütülecek. Etkinlik  Portekiz ve Sri Lanka Daimi Temsilcilikleri, UNESCO ve ILO tarafından  ortaklaşa düzenlenmekte.

Etkinlik boyunca tartışılanları ve konu hakkındaki içerikleri #YouthSkills ve #WYSD2016 hashtaglerini kullanarak takip edebilirsiniz.