Dünya Habitat Günü – World Habitat Day

Dünya Habitat Günü 5 Ekim’de kutlanacak.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bu yıl 5 Ekim’de kutlanacak Dünya Habitat Günü (World Habitat Day), BM’nin 17 Aralık 1985 tarihli resmi kararına göre; her yıl Ekim ayının birinci Pazartesi günü kutlanmaktadır. Dünya Habitat Günü, ilk olarak  “Barınma Benim Hakkım” temasıyla 1986 yılında kutlanmıştır. Bu yılki tema ise “Herkes için Kamusal Alan” olarak belirlenmiştir.

“Herkes için Kamusal Alan” teması, kamusal alanlar eksenindeki konuları incelemeyi beraberinde getireceği gibi aynı zamanda; dünyanın farklı coğrafyalarında meydana gelen olayların farklı açılardan değerlendirilmesine de içermektedir.

Etkinliğin önemli amaçlarından biri de kamusal alanların (yürüyüş alanları, marketler, oyun alanları, sokaklar, parklar)  herkes tarafından ücretsiz ulaşılabilen ve keyif alınabilen yerler olarak bilinirliğinin arttırılması ve bu durumun savunulmasıdır. Ulaşılabilir, çeşitli ve kaliteli kamusal alanlara sahip bölgeler, aynı zamanda toplumsal bağlılığın kazanılmasında ve sağlıklı, mutlu ve hoşgörülü vatandaşların yetişmesinde önemli bir aktör konumundadır.

2030 öncesi için belirlenen Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden biri olan 11. Hedef’in 7.amacıyla bu yılki Dünya Habitat Günü’nün teması örtüşmektedir. Bu amaç kısaca şöyle tanımlanabilir: “Güvenli, kapsayıcı, ulaşılabilir, yeşil kamusal alanlara özellikle kadınlar , çocuklar, yaşlılar ve engelli bireyler için evrensel ulaşımın sağlanması.”

Dünya Habitat Günü kutlama etkinlikleri kapsamında BM’nin New York merkezinde kamusal alanların dizaynındaki ana faktörleri kapsayan yüksek düzeyli bir müzakere toplantısı yapılacaktır. Uzman konuşmacıların yer alacağı etkinliğe Nobel Ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’ta yapacağı bir konuşmayla katılım gösterecektir.

“Dünya Habitat Günü” için yapılacak etkinliklere buradan ulaşabilirsiniz.