AnasayfaYenilenebilir EnerjiAkıllı Kentler

Dünyanın İlk Akıllı Kampüsü Ankara’da Yükseliyor

Dünyanın İlk Akıllı Kampüsü Ankara’da Yükseliyor

Hacettepe Teknokent, dünyanın ilk ‘Akıllı Kampüs’ projesini hayata geçirerek bir ilke imza atıyor.

Hacettepe’de uygulanacak ‘Akıllı Kampüs’ projesi kapsamıyla birlikte binalar kendi kendini temizler hale gelecek. Bunun yanı sıra, proje pis ve temiz su olarak ayrıştıran bahçe sulama suyu bile temin edebilecek. Bu önemli proje ilk kez ICSG 4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’nda tanıtılacak.

Proje ile bütün park alanları enerji depolama haline getirilecek. Burada bütün elektrikli araçları ve elektrikli donanımları hızlı şarj etme imkanı olacak. Aynı zamanda bunlar tek bir merkezden kontrol edilebilecek. Bu enerjiyle tüm çevrenin aydınlatılması ve binaların tüm işlevlerinin yerine getirilmesi sağlanacak. Tüm binalarda hava kontrol sistemleri, klima sistemleri ve tüm sistemlerin kontrolü tek bir merkezden sağlanarak her yere eşit dağılımı yapılacak.

Hacettepe Teknokent Genel Müdürü Abdurrahman Güngör projeyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Danışman hoca ve öğrencilerimizle birlikte bu projede yaklaşık 100 kişinin emeği var. Yurt dışındaki örnekler güneş enerjisi yerine nükleer enerji kullanıyor. Bu proje ile Bahreyn Üniversitesi’ne de danışmanlık sağlıyoruz. Güneş enerjisi ile bütün kampüsü donatıyoruz. Bu sistemleri Pasif bina dediğimiz bir binaya bağlıyoruz, bu bina da kendi enerjisini kendi oluşturuyor ve kendi atığını kendi temizliyor. Binaların duvar kalınlıkları yaklaşık 1.20 cm. Katı atık sıvı atık ayrı ayrı ayrıştırılıyor. Karşımızda, pis ve temiz suyu ayrıştıran ve bahçe sulama suyunu bile temin edebildiğimiz bir sistem var. Güvenlik açısından giren çıkan araçların kontrolünde, araç tanıma sistemleri, aracı alttan tanıyarak içinde ne var ne yok gösteren bir yöntem de ayrıca mevcut durumda. Bunun yanında güvenlik açısından yüz tanıma sistemleri de var. Haliç’te gerçekleştirilecek ICSG 4. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı bizler için çok önemli. İlk kez burada, projemizin tam olarak lansmanını yapacağız. ICSG’ye 50’den fazla ülke katılıyor. Bu sayede tüm dünyaya örnek olacağız.”