Etiyopya Yeşil İklim ve Gelecek Çalışmaları

Etiyopya yeşil bir iklim ve gelecek için çalışıyor.

Etiyopya, 16 yıllık iç savaş ve birçok istilaya maruz kalan ve doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan bir ülke olmakla birlikte yeşil bir iklim için çalışmalarına başlıyor. Dünya Bankası verilerine göre, Etiyopya kişi başına düşen gelir sıralamasında günlük $1.25’den az bir sayıyla 198 ülke arasında 186. sıradadır

Fakat, bölgedeki diğer Sahra-Altı ülkelerinin aksine ekonomik büyümede iyi bir gelişme gösteren ve çevre korumasına harcanan bütçeler Etiyopya hakkında farklı bir resim ortaya koymaktadır. Üstelik Etiyopya; küresel çapta en iddialı ve istekli yeşil bir büyüme ve iklim programlarından birini uygulamaya yakın gelecekte başlıyor.

Etiyopya- Küresel  Yeşil Gelişim Enstitüsü ülke direktörü Robert Muzika, yeşil büyüme ve iklim programı hakkında “Hiçbir Afrika ülkesi bu denli yüksek seviyeli bir emisyon azaltıımı girişiminde bulunmamıştı.” açıklamasında bulundu. Robert Muzika’nın direktörlüğünü yaptığı Enstitü aynı zamanda “Etiyopya’nın Büyümesi ve Dönüşümü Planı” kapsamında Etiyopya hükümeti ile ortaklaşa çalışmalar yürütmektedir.

Etiyopya Hükümeti tarafından hazırlanan iklim gündemi hakkında bir politika belgesi niteliği taşıyan “İklim-Sağlam Yeşil  Ekonomi Stratejisi” raporuna buradan ulaşabilirsiniz.