Good4Cast Beşinci Program ile Yayında: “Pandemide İnovatif Çözümler”

Bilgi Üniversitesi’nde akademisyen ve aynı zamanda sosyal girişimci olan Doç. Dr. Itır Erhart ve film yapımcısı-sosyal girişimci Mehmet Sarıca’nın hazırladığı Good4Cast’in beşinci yayınının konuğu Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) Kurucu Başkanı Serhan Süzer oldu.

Serhan Süzer TİDER’in kuruluş amacını ve öyküsünü “Gıda perakendesi firmasındayken ellerindeki fazla ürünlerin nasıl ihtiyaç sahiplerine ulaştırırız fikriyle başladı aslında hikayemiz. Daha sonra Gıda Bankacılığı ile tanışınca 2010 senesinde Gıda Bankacılığı derneği olarak kurulduk.” sözleriyle anlattı. TİDER’e 2014 senesinden sonra israfı önleme vizyonunu da ekleyerek farklı bir yapıya kavuşturduklarını belirtti.

Süzer, ihtiyaç sahiplerinin önceden belirlenmiş alışveriş limitlerine göre temel ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayabildiği ‘Destek Market’ sistemini de paylaştı. “Günümüzde problemin boyutunu kestiremiyoruz. Fakat, sokağa çıktığımızda temasta olduğumuz bir sürü insan ne yapacağını bilmiyor. Şu an ihtiyaç sahibi olmak nedir bilmeyen insanlar bile şu an ihtiyaç sahibi… Bu durum gün geçtikçe artıyor. Bu noktada bir şeyler yapmak zorundayız. Şu anda bu insanları rahatlatmak gerekiyor. Temassız teslimat gerekiyor” diyen Süzer; durumun mutlaka geçici olduğunu ama uzun süre böyle devam edebileceğini ekledi.

Pandemi döneminde Destek Market’in alışverişe açık olmadığını bunun yerine marketin ihtiyaç sahiplerine koliler hazırlamak için açık olduğunu belirten Süzer; bu kolilerin gıda, hijyen, çocuk ve can dostumuz olmak üzere dört farklı kategoride olduğunu ekledi.

Kriz dönemlerinde Elazığ’da meydana gelen depremde olduğu gibi herkesin bir arada dayanışma içerisinde olması gerektiğinin altını çizen Süzer bu salgın döneminde de ihtiyaçları gidermek için işbirliği içerisinde çalışılması gerektiğini belirtti. Son olarak, TİDER’in salgında ihtiyaç sahiplerine verilecek kolilerin hazırlanmasına yardım etmek veya bağış yapmak isteyenlerin Temel İhtiyaç Derneği Instagram hesabı üzerinden iletişime geçebileceklerini söyledi.

TİDER kurucu Başkanı Serhan Süzer’in konuk olduğu Idemahaber Good4Cast dizimizin beşinci yayınını buradan dinleyebilirsiniz. Good4Cast’in tüm yayınlarına Google Podcast, Apple Podcast ve Spotify üzerinden erişebilirsiniz.

Please follow and like us: