HABITAT III Konferansı 2016 yılında Ekvator’da gerçekleşecek

HABITAT III Konferansı dünyanın bir çok ülkesinden  devlet başkanları ve bakanların katılımı ile  17-20 Ekim 2016’da  Ekvatorun Kito şehrinde gerçekleşecek.

Birleşmiş Milletler Konut ve Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Konferansı  temasıyla gerçekleşecek olan zirvede 1996 İstanbul Habitat II’den günümüze kadar olan süreçte kentlerdeki konut sahipliliği, altyapı olanakları ve sağlıklı yaşam koşullarının ne durumda olduğu ve bu konuda yapılan  tüm çalışmaların değerlendirilmesi yapılacak.

Birincisi Vancouver (1976), ikincisi ise İstanbul’da (1996) düzenlenen Habitat zirvelerinin üçüncüsü 2016 yılında Ekvator’da düzenlenecek. Aynı zamanda Habitat III öncesi bir takım hazırlık toplantıları ve bölgesel tematik toplantıları da halihazırda yapılmış durumda.

1996 İstanbul’da yapılan “Habitat II” konferansı sonrası yayınlanan  “İstanbul Deklarasyonu” ile konferansa katılan devlet başkanları  “Herkes İçin Yeterli Barınma” ve “Kentleşen Dünyada Sürdürülebilir İnsan Yerleşimleri” ‘nin oluşturulması adına bir eylem planının uygulanması sözünü vermişti.

Bu kapsamda Türkiye süreç boyunca Habitat II gündeminin uygulanmasına katkıda bulunacak pek çok çalışmaya da ev sahipliği yaptı. Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı raporun hazırlanma aşamasında Türkiye’de bulunan farklı sektörlerden bir araya gelmiş akademisyenler ve meslek uzmanlarıyla bir araya gelerek bir çok çalıştay ve çalışma  ile destekte bulundu.

1996 yılında İstanbul’da yapılan Habitat II sonrası hazırlanan “İstanbul Deklarasyonu” tam metnine linkten ulaşabilirsiniz.

HABITAT III hazırlık süreci

surec

 

Please follow and like us: