Helen-IT İle Mahalleler Hem Soğuyor Hem De Isınıyor

On yıl önce Finlandiya’nın Helsinki şehrinde başlatılan Helen-IT uygulaması, sokak ve mahallelerin ısınma ve soğuma ihtiyaçlarına hesaplı ve sürdürülebilir bir çözüm oldu.

Son yıllarda, iklim itibariyle düşük derecelere sahip bu ülke aynı zamanda soğutmaya da büyük yatırımlar yapmaktadır. Şehirde bulunan binaların %93’ü ilçe ısıtma sistemine bağlı bulunmaktadır.

Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi’ne (Covenant of Mayors) 2009 yılında katılan Helsinki, 2020 yılına kadar CO2 salınımını %20 oranında azaltmaya yönelik olarak alternatif ısıtma ve soğutma yöntemleri aramaya devam etmektedir. Bu kapsamda, on yıl önce başlatılan “Helen-IT” projesiyle, veri merkezlerinin soğutulmasıyla burada biriken ısı ilçeye dağıtılmaktadır ve bilgisayar ısısı geri dönüştürülmüş hale getirilmektedir.  Helen-IT’nin  üç ayrı üretim yöntemi bulunmaktadır; soğurma tekniği, sıcak hava pompalama ve bedava soğutma.

Bu uygulamanın amacı, güvenilir, ekonomik ve eko-verimliliğe uygun birtakım soğutma çözümleri bulmaktır. Çoğunlukla özel sektöre ait binalar olmak üzere, 2010 yılına gelindiğinde, söz konusu soğutma sistemini kullanan binaların sayısı 250’ye ulaşmıştır. Bu talebi göz önünde bulundurarak, 2015 yılı sonuna gelindiğinde, CO2 salınımında 60,000 ton tasarruf yapılacağı öngörülmektedir.

Enerji tasarrufunun yanı sıra, Helen-IT’nin sessiz ve dikkat çekmeyen bir sistem olması onun tercih edilmesini kolaylaştıran farklı özellikler olarak öne çıkmaktadır. Günümüzde Helsinki, en hızlı büyüyen Avrupa ilçe soğutma sistemleri arasında üçüncü sırada yer almaktadır.

Please follow and like us: