IDEMAHaber: Merhaba

IDEMAHaber yayın hayatına başlıyor.

IDEMA Kalkınma Haberleri sitesi 7 Ekim 2015 tarihinde UNDP Sosyal Fayda Zirvesi’nde kalkınma için bir sosyal fayda denemesi olarak hayata geçiyor. Test yayını süresince, sizlere farklı paylaşımlarda bulunmaya çalıştık fakat bu süreci size çok da anlatamadan yayın hayatına girmiş bulunduk.

Kalkınma, bazen kamunun, özel sektörün ya da sivil toplumun sosyal projeleri olarak karşımıza çıktığı gibi aynı zamanda bir konferans olarak da karşımıza çıkabiliyor. Bizler de yaklaşık beş yıl önce  IDEMA (International Development Management) adı altında bir araya gelerek özel bir kalkınma girişimini oluşturduk.

Çalışırken bir çok projeyi, raporu ve konferansı bazen hazırlıyor; bazen farklı kurumların mevcut çalışmalarına dahil ediyoruz. Yaptığımız çalışmalar süresince farkettiğimiz nokta ise daha çok paylaşma ihtiyacının olduğu yönündeydi. Örneğin, Dünya Bankası için IDEMA olarak yaptığımız kapsamlı bir rapor, Dünya Bankası makalelerinde yer alma şansı buldu.

Bizler, IDEMA Kalkınma Haberleri olarak bu ve bunun gibi değerli raporları haberleştirelim ve okuyucularımızla paylaşalım istedik. Bir yandan üzerinde çalıştığımız raporları hazırlarken; bir çok şehri ziyaret ediyor ve buradan farklı yazılar çıkartıyorduk. Ayrıca, ekip arkadaşlarımız yüzlerce uluslararası siteden rapor ve haber inceleyip kısa yazılar çıkarmaya devam ediyordu. İşte tam da bu yüzden IDEMA Kalkınma Haberleri’ni bir medya platformu olarak hazırlamaya karar verdik.

IDEMA Kalkınma Haberleri ile birlikte kalkınma ve paylaşmanın gücünü yakından hissettik. Örneğin, Nilüfer Belediyesi’nin bisiklet pedalı çevirmeye bağlı çalışan telefon şarjını haber yaptık ve bir günde 2.000 kişiye ulaştığını gördük.  İnternet ve kapsama alanımızdaki içeriğin mecrasını güçlendirerek bu noktaya bilgi ile bir güzellik katmak istedik.

Kalkınma ve kalkınma yönetimi işlerimizin ve hayatımızın tam da ortasında yer alıyor. Bazen sosyal medyaya gördüğümüz bir tweet, bazen uluslararası site ve kaynaklarda yayınlanmış bir haber, katıldığımız konferanslardaki bir panelist ve dostlarımız ile bu konu her gün önümüzden akıp gidiyor.

Bizler, hızlı bir tren yolculuğunda akan güzel bir manzaranın fotoğrafını çekmek ister gibi bu anları kayıt altına almak istedik. Kalkınma ile ilgili projeler, iş birlikleri, toplantı-paneller, röportajlar, açıklamalar ve raporlar gibi ne varsa bir haber sitesi aracılığı ile duyurmak, konuşmak ve paylaştıkça çoğalacak bir internet mecrası oluşturmak istedik.

Böylece, siz değerli dostlarımız ve paydaşların katkısı ile Türkiye ve Dünya kalkınma gündemini bir araya getirmeyi amaçlayan bağımsız, tarafsız, sosyal olaylara duyarlı bir internet haber portalı oluşturduk.

IDEMA Kalkınma Haberleri, sosyal, çevresel, ekonomik ve uluslararası kalkınmayı bir kültür haline getiren kadrosunun yazarlığı ve editörlüğünde çevremizde ve dünyada kalkınma, çevre, iklim değişikliği, tarım, göç ve mülteciler, dezavantajlı gruplar, su, afetler, yerel yönetimler gibi konularda haberler yayınlayacaktır. IDEMA Kalkınma Haberleri, ayrıca farklı medya platformlarından derlediği sosyal ve uluslararası kalkınma konularındaki  haberleri de kalkınma bakış açısıyla ziyaretçilerine sunacaktır.

IDEMA Kalkınma Haberleri’nde kalkınma alanında iyi uygulama, örnek çalışmalar, önemli ulusal, yerel ve uluslararası kalkınma haberlerini etik, nefret dilinden uzak, tarafsız biçimde sizlere ulaştırmayı hedefliyoruz.

İyi bildiğimizi düşündüğümüz kalkınma gündemini sizlerle paylaşmaya ve sizlerin katkılarına da sürekli olarak almaya devam edeceğiz.

Her türlü fikir, öneri, katkı ve haber paylaşımı için bize bilgi@idemahaber.com aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Bu uzun merhaba yazımızı da bir haberle kapatalım istedik ve aktör Mert Fırat ile birlikte İhtiyaç Haritası Projesi’ni (www.ihtiyacharitasi.org) geliştirdik. Projeyi kısaca özetlemek gerekirse; mahalle bazında ihtiyaç sahipleri ile ihtiyaçları karşılayacak kurumları bir araya getirerek, ihtiyaçların karşılanmasını sağlayacağız.

Saygılarımla,

Dr. Ali Ercan Özgür

Please follow and like us: