“ihtiyacharitasi.org” Yaşar ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Öğrencilerle Buluştu.

7 Ekim 2015 Sosyal Fayda Zirvesi ile sosyal fayda sağlamak için başlatılan “ihtiyacharitasi.org” hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor.

ihtiyacharitasi.org’un kurucusu ve ünlü aktör Mert Fırat ve ihtiyaç Haritası ekibi bugün İzmir’de bulunan Yaşar Üniversitesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’ndeki  öğrencilerle bir araya geldi. Konferansta üniversite öğrencilerinin yanı sıra çevre ilçelerden ihtiyaç haritasını tanımak ve öğrenmek isteyen birçok aktivist ve lise öğrencisi de katılım gösterdi. Proje başladığından bu yana bir çok ihtiyacı destekçileri ile buluşturmayı başardı. Online platform üzerinden ihtiyaç sahipleriyle destekçileri buluşturmayı hedefleyen ihtiyaç haritası sosyal girişimi bugüne kadar 747 ihtiyaç ve 125 ihtiyacı karşılama talebiyle büyük bir sosyal etki oluşturmayı başarmış görünüyor.

Kuruluşu itibariyle 80 ile ulaşmayı başaran İhtiyaç Haritası, ulaştığı illerde, köylerde, okullarda ve sosyal inisiyatiflerde bir çok ihtiyacın tamamlanmasında büyük bir rol oynadı. Köy okullarındaki öğretmenler öğrencileri için ihtiyaçları olan soba, projeksiyon, giyecek, kırtasiye malzemeleri gibi ihtiyaçları “ihtiyacharitasi.org” aracılığı ile destekçilerine ulaştırıyor. Online platform üzerinden potansiyel destekçiler sağlayabilecekleri ihtiyaçları harita üzerinden görerek ihtiyacı karşılamak istediklerinde köy okulundaki öğretmenin bilgilerine yine bu platform sayesinde ulaşarak ihtiyacı karşılama sürecini başlatabiliyor.

İhtiyaç Haritası’nın bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğu bir diğer örnek ise Diyarbakır’daki bir köy okulunun öğrencilerin dünyanın yalnızca bu köyden ibaret olduğunu düşündüklerini gören öğretmenler tarafından sisteme girilen teleskop ihtiyacının karşılanmış olmasıdır. Bunun üzerine teleskop başka bir destekçi tarafından karşılanarak köy okuluna gönderildi.

Büyük bir fark yaratarak ihtiyaçlar noktasında bir sosyal girişim olarak karşımıza çıkan İhtiyaç Haritası sadece ihtiyacı karşılamaya yönelik olmayıp, bir birey ya da kurum olarak çevremize karşı duyarlı , bir aşağıki mahallemizde veya komşu ilçe ve illerimizde sürmekte olan komşuluk ilişkilerini de geliştirmek için bir farkındalık oluşturuyor. Tüketim toplumunun içerisinde paylaşma duygusunu geliştirmesi de bu sosyal girişimin bir diğer artısı.

Böylesine bir sosyal etkiyi sağlamayı başardıkları için çok mutlu olan İhtiyaç Haritası ekibi çalışmalarının bu şekilde büyüyerek devam edeceğini belirtti.

Projenin websitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Please follow and like us: