İsveç’te Nakit Para Yerine Mobil Uygulamayla Alışveriş

İsveç’te geliştirilen Swish mobil uygulaması, ülkede nakit para kullanımından gittikçe uzaklaşılmasına yanıt veriyor.

Stockholm’de yayınlanan bir araştırmaya göre, İsveç pazarındaki ticari işlemlerde altı yıl önce 106 milyar İsveç Kronu kullanıldığı görülmektedir. Bu altı yıllık süreci takiben; bugün söz konusu rakam 80 milyar İsveç Kronuna gerilemiş durumdadır. Ayrıca, 80 milyar İsveç Kronu’nun tamamı İsveç pazarında aktif olarak işlem görmemekle birlikte araştırmaya göre bu paranın %50’lik bir kısmının pazarda aktif olarak ticari amaçla kullanıldığı belirtilmektedir.

Günümüzün İsveç sokaklarında, dükkânlarında ve bankalarında nakit paranın geçmediğini belirten ibareleri görmek mümkündür. Üstelik banka veya kredi kartı kabul etmeyen herhangi bir işletme bulmak da imkânsızdır. Terörist faaliyetlere ve kara para aklama çabalarına bir önlem olarak İsveç polisi birçok ticari işlemde ve şüpheli görülen nakit para akışlarında tarafların ifadesine başvurmaktadır.

İsveç polisinin bu katı tutumunun, İsveç pazarını nakit para kullanımına karşı soğutmuş olabileceğini açıklayan araştırma, İsveç halkının önümüzdeki dönemde nakit paradan kopacağını ve online ticarete yöneleceğini belirtmektedir.

İsveç halkının çoğu alışverişlerini ve para transferlerini İsveç ve Danimarka bankalarının ortak kullandığı Swish mobil uygulaması üzerinden yapmaktadır. Her ne kadar yaşlı bireyler bu akıma pek ayak uyduramamış olsa da; gelecek nesillerin nakit para kullanımından uzaklaşacağı ve dijital paraya geçeceği öngörülmektedir.  Böylece İsveç’in dünyanın ilk nakitsiz ve dijital ticaret toplumu olacağı tahmin edilmektedir.

Kaynak: http://shiftdelete.net/isvecte-dijital-para-kullanimi-artiyor-64888

 

Please follow and like us: