AnasayfaKalkınmaYönetişim

Kalkınma için Yönetişim

Kalkınma için Yönetişim

Uluslararası kalkınma ve insani konular üzerine çalışmalar yürüten Yurtdışı Kalkınma Enstitüsü (Overseas Development Institute, ODI), sağlam deneyimlere ulaşmada önemli 5 kalkınma-için-yönetişim adımı açıkladı.

Bazı kalkınma ajansları söz konusu adımlara göre hareket etmeye başlamış; bunlara uygun birtakım küçük ölçekli birimler yerleştirmişlerdir.

ODI bünyesinden David Booth, 5 kalkınma miti (1-İyi yönetişim kalkınma için mühimdir. 2-Yönetişim ilerlemesi gelişimsel iyileşme için mühimdir. 3-Şeffaflık, sayılabilirlik, katılım ve rekabette üst dereceler ekonomik kalkınmayı desteklemektedir. 4-Güney Asya tarımı deneyimlerinden çıkarılan dersler transfer edilememektedir çünkü Soğuk Savaş sona ermiştir. 5-Afrika yönetimleri sorun odaklı, uyarlanabilir kalkınma gerçekleştiremezler.) yazısından sonra, kalkınma yönetişimi konusuna ilişkin uygulanabilir adımları açıklamıştır:

  1. Kalkınma için yönetişim bir çalışma olanı olarak değil, bir vasıflar bütünü olarak ele alınmalıdır: yönetişim üzerinde çalışmayı bırakıp, kalkınmaya ilişkin her çeşit soruna eğilmelidir.
  2. Başlıca kalkınma ajansları kullanımında bulunan kalkınma danışma kaynakları, ortak girişim ve başka danışma gruplarına göre tekrar düzenlenmelidir.
  3. Bu ortak girişimlerde odak noktası belirli sorun çözümünde olmalıdır.
  4. Amaç, gruplar ve bireylerin, daha iyi bir kalkınmaya yol açacak şekilde kendi menfaatlerini takip etmelerine olanak sağlamak.
  5. Vergi verenler için kalite programlaması ve muhasebesi belirli sağlam değişiklik inisiyatifleri tarafından temin edilmeli.

http://www.odi.org/comment/9274-five-myths-about-governance-development
http://www.odi.org/comment/9468-five-steps-reorienting-governance-work-development

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: