Kent ve Banliyölerin 27 Gelişme Modeli

Kaliforniya Üniversitesi İnsan Çevrebilimi Profesörü Stephen Wheeler, Google uydu resimlerinde yaptığı incelemeler sonucunda kent ve banliyölerin 27 modeli olduğunu tespit etti.

Kaliforniya Üniversitesi’nin İnsan Çevrebilimi Bölümü Profesörü Stephen Wheeler, Google’ın uydu resimleri üzerinden yaptığı araştırma sonucunda dünya genelinde kentler ve banliyölerin (kenarkentlerin) tipik 27 modelinin olduğunu ortaya çıkardı.

Wheeler, Boston, Kaire ve Moskova vs incelediği farklı kıtalardaki şehirlerde; geleneksel kent çizgilerinin yanı sıra farklı şehirsel gelişim modelleri olduğunu tespit etti. Bunlara örnek olarak, Philadelphia ve Paris merkezde dar bloklar ve dik açılar; Manhattan’da dikdörtgen bloklar, geniş toplu konutlar, parsellerde süslü kıvrımlar ve ıssız ülke yolları; bazı şehir alanlarında ise “ölü bölgeler” adını verdiği fabrika, alışveriş merkezi ya da mezarlık alanları bulunmaktadır.

Wheeler, ortaya koyduğu 27 modeli ayırmak için sokak, bina, blok ve alan parselleme şekillerini göz önünde bulunduruyor. Ayrıca, son yüzyılda birçok farklı yapılaşmış alanın ortaya çıktığını açıklayan Wheeler, eskisi gibi topluluklar oluşturulmadığını, bunun da sürdürülebilirlik için bir tehdit olduğunun da altını çizdi.

Please follow and like us: