Kızılhaç’tan Online Su Kaynakları Uygulaması

Kızılhaç, Haleplilerin su kaynaklarını online olarak görüntüleyebilecekleri bir harita uygulaması geliştirdi. 

Suriye’nin Halep kentinde sürekli olarak su kesintilerinin meydana gelmesi nedeniyle Kızılhaç, yerel halkın günlük su ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bir mobil uygulama geliştirdi. Artık Halepliler, su ihtiyaçlarını karşılamak için akıllı telefonlarına indirecekleri bu interaktif harita uygulaması sayesinde bulundukları bölgeye en yakın su kaynağını tespit edebiliyorlar.

Kızılhaç sözcüsü Pawel Krzysiek, ülkenin savaş halinde olması dolayısıyla mühendislerin su kesintilerine müdahale edemediklerini ve insanın temel ihtiyacı olan suya ulaşabilmenin şart olduğunu açıkladı. Bir Facebook sayfası olarak başlayan uygulama, haritanın yaygınlaşan paylaşımı ve daha detaylı bilginin talep edilmesi üzerine mobil telefon uygulamasına evrilmiş.

Bu harita sistemine 3G teknolojisiyle ulaşabilmek mümkün. Ayrıca, uygulama 2 milyonluk bir yerleşim yeri için en yakın 80’den fazla su kaynağı noktasını belirleyebiliyor ve GPS sistemi ile kullanıcıları herhangi bir noktaya götürebiliyor. GPS sistemi, özellikle okuma-yazması olmayan kullanıcılar için büyük kolaylık sağlıyor.

Please follow and like us: