Küresel Göç ve Kalkınma Forumu İstanbul’da Düzenleniyor

İlki 2007 yılında Belçika’da düzenlenen Küresel Göç ve Kalkınma Forumu, bu yıl Türkiye’de düzenleniyor.

2014 yılından itibaren İsveç’in başkanlığında yürütülen forum çalışmaları  2015 Aralık ayında tamamlanacak olup, forum başkanlığı Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Feridun Hadi Sinirlioğlu tarafından yürütülecektir.

14 Ekim 2015 tarihinde açılışı gerçekleşen forum Cuma gününe kadar sürecektir. Avrupa Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopoulos yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu dönem toplantının yapıldığı ülkenin Türkiye olması bizleri çok mutlu etmektedir. Bu derecede büyük  kapsamlı çalışmalar yürüten Türkiye ile Avrupa omuz omuza durmak zorundadır. Ayrıca bu bizim için hem yeni Avrupa vizyonu için  gereklidir. 2 milyondan fazla Suriyeli Mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’nin yaptığı olağanüstü profesyonellikteki insani yardım çalışmaları tebrik edilmek durumundadır.”

Türkiye’nin  Göç ve Kalkınma konusundaki tecrübelerinin, forum başkanlığı süresince büyük bir esin kaynağı ve kolaylaştırıcı faktör olarak görülmesi; Türkiye için bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Forumda gerçekleştirilecek tüm çalışmaların Birleşmiş Milletler’in 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi için birer çıktı olarak ele alınması planlanmaktadır.

Dimitris Avramopoulos’un konuşması için buraya tıklayabilirsiniz.