Madrid Mahalle İstihdam Planları

Dezavantajlı Gruplara Destek: Madrid Mahalle İstihdam Planları
İspanyol hükümeti, Madrid kentinin bazı mahallelerinde bulunan dezavantajlı grupları (işsizler, kadınlar, gençler, eğitimsizler, yaşlılar, düşük vasıflı işçiler ve engelliler) işgücüne katmak için harekete geçti. Bu çerçevede, Madrid Şehir Federasyonu ile Madrid Bölgesel Mahalle Birlikleri 2009 yılından bu yana Madrid Mahalle İstihdam Planları’nı uygulamakta.

Madrid Mahalle İstihdam Planları kapsamında dezavantajlı gruplara yönelik kariyer yönlendirmesi yapıldığı gibi aynı zamanda eğitim düzeyinin arttırılması için belirlenen konularda eğitim programları da uygulanıyor. Planların içeriğinde yer alan en önemli hedefi ise dezavantajlı bireyleri işgücü piyasasına dahil etme fikri oluşturuyor.
İstihdam Planları bünyesinde koordinasyondan sorumlu pek çok kişi çalışıyor. Mahalle istihdam kolaylaştırıcısı ise projenin dikkate değer bir aktörü konumunda yer alıyor. Mahalle istihdam kolaylaştırıcısının görevi, dezavantajlı gruplara istihdam olanağı sağlamak ve aynı zamanda mahallede yaşayan diğer vatandaşlara da işgücüne katılım konusunda destek vermek.

Söz konusu proje ile bu yıl yaklaşık 900 dezavantajlı bireye bu kapsamda destek verilmesi öngörülüyor.

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.