Mahalle Mahalle İhtiyaç Haritası Açıldı

İhtiyaçların Haritası: Mert Fırat anlatıyor.

Kurumsal sosyal sorumluluk konularında farklı dernekler, vakıflar ve uluslararası organizasyonlar  ile  çalışan ve bu kurumların projelerinde gönüllü olan  Mert Fırat, IDEMA ile beraber 2015 yılında  www.ihtiyacharitasi.org’u kurmuştur.

Kurucusu ve aynı zamanda destekçisi olarak bu projede yer alan Mert Fırat, konuşmacı olarak katıldığı UNDP Bölgesel Ofisi’nin 7 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’daki Sosyal Fayda Zirvesi’nde İhtiyaç Haritası’nın tanıtımını yaptı.

İhtiyaç Haritası’nın amacı; Türkiye’de kent ve mahalle temelindeki ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu ihtiyaçların gerekli kurum/kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturmaktır. Ayrıca, proje sadece ihtiyaç̧ sahiplerinin değil, farklı konularda destek vermek isteyen kişi veya kurumların da desteklerini yine harita tabanlı olarak girebildiği ve ihtiyacı olanların bu desteklerden yararlanabildiği dijital bir platform olarak hizmet vermektedir. İhtiyaçların karşılanması sürecinde ise Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüler ile çalışılacaktır.

Mert Fırat Zirve’deki konuşması sırasında İhtiyaç Haritası’nın çıkış̧ noktasını tanımlarken şu ifadelere yer verdi: “Nerede yaşarsak yaşayalım, yaşadığımızın yerin ihtiyaçlarını en iyi yaşayanlar bilir. Bu ihtiyaçların karş̧ılanması ise toplumsal sorumluluk bilinci ile hem yurttaş̧ların hem de ilgili kurumların görevidir.

foto

Peki www.ihtiyacharitasi.org’ ta neler var?

İhtiyaç GİR: Bu bölümde, yaşadığınız yerdeki (sokak, mahalle, kent, köy, okul…) eğitim, sağlık, ulaşım vb. gibi konulardaki ihtiyaçlarınızı adres temelli olarak giriyorsunuz.

Destek OL: Farklı konulardaki desteklerin girilebildiği bu bölümde, kişilerin ve kurumların destek konusunu, tanımını ve iletişim bilgilerini yine adres temelli olarak girmesi gerekiyor. Desteğe ihtiyacı olan kişi ve/ya kurumlar buradan başvuru yapabiliyor.

Gönüllü OL: İhtiyaç Haritası’nda yer alan projelerde ve ihtiyaçların karşılanması sürecinde gönüllü olmak isteyen kişilerin dahil olabildiği bir bölüm.

İnsani kalkınmanın kaynakları etkin ve verimli kullanılması  ve de eşit paylaşılması ile ancak gerçekleşeceğini bilerek böyle bir projeye adım attığını söyleyen Mert Fırat; insani ihtiyaçların fazlasıyla arttığı böyle bir dönemde bu projenin gerekliliğine  dikkat çekti.

 

 

 

Please follow and like us: