Mülteci Krizini Çalışan STK’lar İnteraktif Ağ Haritası’nda Buluştu

Graph Commons, Suriyeli mültecilere yardım için çalışan sivil toplum kuruluşlarını (STK) gösteren interaktif bir ağ haritası oluşturdu.

Graph Commons platformu, STK ilişkiler ağını gösteren interaktif harita çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Bu yeni haritada, Türkiye’de Suriyeli mültecilere yönelik çalışmalar yürüten ulusal ve uluslararası STK’lar yer alıyor.

Önemli bir uluslararası sorun haline gelen Suriye krizinin sebep olduğu sosyal sorunları çözmek üzere yerelde birçok yardım ve çalışmalar yürüten STK’lar bu haritada açık bir şekilde görülebiliyor.

Yerli ve yabancı STK’ların girişlerinin sınırlı olduğu kamplara yardım malzemeleri Kızılay veya AFAD aracılığıyla ulaştırılıyor. Kampların kamuoyu ve sivil denetime kapalı olduğu biliniyor. Bu çerçevede, tüm STK’lar iki tür faaliyet üzerine yoğunlaşıyor; ilki kamp dışındaki şehirlerde yaşayan Suriyeli mülteciler, ikincisi ise Suriye’de olup yerlerinden edilmiş insanlar.

Devlet politikaları ve izin süreçleri gibi sebeplerden ötürü, söz konusu mültecilere ilişkin faaliyetlerin yetersiz kalması dolayısıyla STK’ların devletin boşluğunu doldurmaya çalıştığı gözlemleniyor.

İnteraktif haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Please follow and like us: