AnasayfaSürdürülebilir KalkınmaGöç ve Mülteciler

Mültecilere Nakit Para Yardımı Sağlanmasının Faydaları

Mültecilere Nakit Para Yardımı Sağlanmasının Faydaları

15 Ocak’da Cape Town’da düzenlenen Dünya Veri Forumu Zirvesi’nde, Dünya Gıda Programı’nın mültecilere nakit para yardımı yapmasının faydaları konuşuldu. Kamu ve özel sektörden 1.500 kadar veri uzmanının bir araya geldiği zirvede mültecilere yapılan nakit yardımların nereye ve nasıl harcandığı üzerine veriler paylaşıldı.

Dünya Veri Forumu’nun istatistiklerine göre yiyecek ve giyecek gibi fiziksel mal yardımı yapmaktansa nakit veya kupon yardımı yapılmasının daha iyi olduğu belirtildi. Çünkü bu yardımlar mültecilere hem özgür bir harcama ortamı sunuyor hem de bu yardımların daha ucuza sağlanmasına neden oluyor.

2011 yılından bu yana Dünya Gıda Programı, odak noktasını daha nakit bazlı transferlere kaydırdı. Bunun nedeni fiş veya nakit para yardımının insanlara kendi seçimlerini yapma olanağı sunmasıdır. Çünkü, elektronik kuponlar, kredi kartları gibi işlev görebiliyorken anlaşmalı yerlerden alışveriş yapılmasına da olanak sağlıyor.

Bu sayede kimin ne kadar para harcadığını, kişinin ne aldığını ve malları nereden aldıklarını görülebiliyorken aynı zamanda mültecilerin harcama kalıpları görülerek hangi tür yiyeceklerin stoklanması gerektiğine ve yardıma ihtiyacı olan kişilere ne kadar para yardımı yapılması gerektiğine kadar verileri ortaya koyuyor.

Elbette yapılan nakit para yardımı doğal afetler sonrası yapılan gıda ve giyecek yardımının yerini alamaz ama daha geniş bir çerçevede bakıldığında mültecilere kişisel özgürlük için önemli olabilir.

Kaynak

Haber: Çiğdem Çiyitoğlu