Şehir Planlama Uzmanları Dünya Şehirler Günü’nde Buluştu

31 Ekim Dünya Şehirler Günü dolayısıyla şehir planlama uzmanları Dünya Bankası’nda bir araya gelerek, şehirlerin konvansiyonel gelişimi için çok boyutlu yaklaşımları ele aldı.

Dünya Bankası’nda toplanan şehir planlama uzmanları 31 Ekim Dünya Şehirler Günü için şehirlerin gelişimini hedefleyen çok kapsamlı yaklaşımlar üzerinde tartıştı. Dünya Bankası şehir uzmanı Ellen Hamilton yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir bölge gelişiminin etkisi bütüne yayılabiliyor ve ekonomik kamu ulaşımı istihdam sağlıyor, istihdam artışı barınma ve temel ihtiyaçları beraberinde getiriyor. Tüm bunlar, kalkınma ve karar almadaki toplumsal katılımı sağlıyor. Bu koşullar altında beraber çalışabilmek, bireyleri çemberin dışından alabilmektedir.”

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ilk kez doğrudan şehir kalkınması üzerine yoğunlaşan bir hedefi içeriyor. Bu hedef kapsamında şehirler ve yerleşim yerleri kapsayıcı, güvenli, sürdürülebilir ve dirençli hale getirilmeye çalışılacak. Bu kapsamda bir çok hükümet (Güney Afrika Cumhuriyeti, Brezilya, Şili ve Endonezya) kendi şehir kalkınmalarını ve politikalarını belirlemek için harekete geçtiler.

Dünya Bankası’nda bir araya gelen şehir planlama uzmanlarının şehir kalkınması konusunda başarılı projeleri bulunmaktadır. Örneğin; Vietnam’da altyapı çalışmaları sonrasında 200’den fazla düşük gelirli bölgede toplumsal birliktelik çalışması uygulanmıştır. Aynı zamanda, Tanzanya’da 31 planlanmamış bölgenin toplumsal planlama ve altyapı çalışmasının geliştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Buna ek olarak, Jamaika’da suç oranı yüksek ve yoksul bölgelerde bireylerin yaşam kalitesinin arttırılma projesi yürütülmüştür.

 

Please follow and like us: