AnasayfaEkolojiYenilenebilir Enerji

Şehirler Yaşanabilir Bir Dünya İçin Pedal Çeviriyor

Şehirler Yaşanabilir Bir Dünya İçin Pedal Çeviriyor

Ulaşımda bisiklet kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlayan Avrupa Bisiklet Yarışması’nın (European Cycling Challenge – ECC) beşincisi bugün start alacak.

Avrupa Bisiklet Yarışması, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve Avrupa şehirleri arasında yapılan bir kent bisikletçileri takım yarışmasıdır. Bu yıl 1-31 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek yarışmaya, aralarında Çankaya Belediyesi ve İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin de bulunduğu 52 Avrupa şehri katılıyor. Toplamda en çok mesafeyi kateden şehrin kazanacağı yarışma, katılımcı şehirlerde yaşayan ve bu şehirlerde herhangi bir sebeple bulunan herkese açık.

19373_20160424113615_s255346

Yarışmaya dahil olmak için bir kent takımına katılmak ve ücretsiz Cycling365 uygulaması ile bisikletle yaptığınız yolculukları kaydetmeniz yeterli. Böylece, bir ulaşım aracı olarak kullanacağınız bisikletle aldığınız yol, o şehrin coğrafi sınırları içinde yer alan takımın toplam mesafesine eklenecek. Bir ayın sonunda en fazla mesafeyi kateden takım -şehir- yarışmanın kazananı olacak. 

Yarışma başladıktan sonra yani 1 Mayıs’tan itibaren yapılacak kayıtlarda, yarışma tarihleri içerisinde alınmış mesafeler sisteme girilebiliyor. Her takımın aldığı mesafenin eş zamanlı olarak takip edilebileceği yarışmanın web adresi ayrıca şehirlerin ısı haritaları ve bisiklet yolculuklarının farklı kayıt yolları hakkında da katılımcılara destek oluyor.

Kayıt olmak ve yarışmayı takip etmek için bu bağlantıya bakabilirsiniz.