AnasayfaEkoloji

Şehriniz ne kadar yeşil?

Şehriniz ne kadar yeşil?

Massachusetts Teknoloji Üniversitesi ve Dünya Ekonomi Forumu, kentlerin yeşillik oranını ölçen ve karşılaştıran web sitesi Treepedia’yı kurdu.

Kentsel merkezlerdeki ağaçlar ve bitkiler, havanın kalitesini artırmasıyla, sıcaklığa karşı gölge oluşturmasıyla ve yoğun trafik bulunan şehir hayatına temiz hava ve oksijen sağlayarak panzehir olması yönüyle oldukça önemlidir.

Önemli kentsel merkezlerde “yeşil yaşam” alanının mevcut hale getirilmesi, dünya çapındaki şehirler için hemen hemen zorunludur. Ancak bu alanları sıfırdan inşa etmek ne kadar kolay?

trererere

Dünya Ekonomi Forumu ve Massachusetts Teknoloji Üniversitesi tarafından Google Street View verilerini kullanarak oluşturulan Treepedia, hem şehir plancıları hem de kent sakinleri için oldukça faydalı bir araçtır. Bu araç sayesinde kent sakinleri, mahallelerindeki ağaçların yerini ve boyutunu inceleyebilir, ayrıca kendi verilerini girip yaşadıkları yere daha çok ağaç dikilmesini talep edebilirler.

tredieda

Treepedia, kentlerin yeşil alanlarını görselleştirmenin yanı sıra, ‘Yeşil Görünüm Endeksi’ adlı bir araç ile şehir plancılarının yeşil gölgelik kapsamını diğer küresel şehirlere göre değerlendirip karşılaştırmalarına yardımcı olur.

Geleceğin şehirlerini şekillendirilmesinde yardımcı olacak bu sistem, kentlilere çevrelerindeki yeşil alanların daha iyi değerlendirilmesi ve iklim değişikliğine tepki olarak yeşil gölgelik alanların rolünü güçlendirilmesi için tasarlandı.

Treepedia’ya ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak