Sierra Leone Ebola Virüsünü Yendi.

Ebola virüsünün Batı Afrika ülkelerinde yayılmasının ardından pek çok vatandaşını kaybeden Sierra Leone, Dünya Sağlık Örgütü’nün geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamaya göre Ebola Virüsü’nü ülke genelinde yok etmeyi başardı.

Ebola Virüsü’nün Gelişimi

2014 yılında Gine’de ortaya çıkan kanamalı ateş hastalığının ülke geneline yayılması, sağlık yetkililerini alarma geçirmişti. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre yaşanan bu salgının Ebola Virüsü’nden kaynaklandığı belirlendi ve bu süre boyunca hastalık Sierra Leone’de de etkili olmaya başladı.

Batı Afrika ülkelerinde bulunan yarasa ve maymun gibi yabani hayvan türleri tehlikeli birçok virüsü bünyesinde taşımaktadır. Ayrıca, bölge ülkelerinde yaşayanlar bu hayvan türleri, yerel halk tarafından  protein kaynağı olarak tüketilmektedir. Dolayısıyla, Gine’de meydana gelen Ebola salgınının bu tüketim alışkanlığı nedeniyle ortaya çıktığı tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra, bölgedeki bazı gelenek ve görenekler de (cenaze töreni sırasında hayatını kaybeden kişiye sarılmak ve dokunmak) Ebola virüsünün yayılmasını hızlandırdığı düşünülmektedir.

Sierra Leone’de Ebola Virüsü ve Etkileri

Sierra Leone’de Ebola Virüsü nedeniyle gerçekleşen ilk ölüm 2014 Mayıs ayında kabile şifacısı olarak bilinen bir kişinin cenazesinden dönen bir şifacı kadında görüldü. Daha sonra ortaya çıkan bilgilere göre, geleneksel ayin için komşu köylerdeki şifacı kadınların yakılma işlemi öncesi hayatını kaybeden kadının bedenini yıkadıkları ortaya çıktı. Sonrasında virüsten dolayı birçok kişi hayatını kaybetti ve olağanüstü seferberlik ilan edildi. Ölümler ülke genelinde büyük bir karmaşaya yol açarak insanların günlük rutinlerini olumsuz yönde etkilemeye başladı.

Eylül 2014 tarihinde ülke genelinde Ebola Virüsü 1100 vakaya kadar ulaştı. Virüsün temas yoluyla da geçmesi sebebiyle virüs nedeniyle vefat edenlerin cansız bedenleri sokaklarda bırakılmaya başlandı. Bu tarihlerde aynı zamanda virüsü engelleyecek karantilanı bölgelerin ve laboratuar sayılarının azlığı virüsün hızlı bir şekilde yayılmasına olanak sağladı.

Virüsün kırılma noktasına ulaştığı takdirde Sierra Leone komşusu olan Liberya’ya sıçraması ve 1 sene gibi bir sürede 5 milyonluk bir nüfus kaybı yaşanacağı öngörülmekteydi. Bu sebeple 19-21 Eylül 2014 tarihinde Sierra Leone hükümeti 3 günlük bir sokağa çıkma yasağı uyguladı. Üç günlük süre boyunca hükümet, 28.500 kişilik eğitilmiş toplum çalışanları ile ülke genelinde virüs ile ilgili bir bilgilendirme başlatarak veri toplama çalışması yürüttü. Bu proje kapsamında ülke genelindeki hanelerin %80’ine ulaşıldı.

Uygulama sonrasında ortaya çıkan bilgilere göre virüs bulaşan kişi sayısı belirli bölgelerde artış gösteriyordu. İlk sokağa çıkma yasağını daha sonra 4 Ocak 2015 tarihinde 2 haftalık bir sokağa çıkma yasağı takip etti. Bu çalışmada elde edilen verilerle 9780 vaka içerisinde 2943 ölüm tespit edildi. Sağlık çalışanları arasında da 296 Ebola vakası içinden 221’i ağır durumda olarak tespit edildi. Bu olaylar sırasında ülkedeki yüzlerce hastayı iyileştirmeyi başaran  ve ulusal kahraman olarak ilan edilen başarılı Virolog Sheik Umar Khan da Ebola Virüsüne maruz kalarak hayatını kaybetti.

_76630171_7f5a7731

Sierra Leone’de 12 Mayıs 2015 itibariyle 8 gün boyunca Ebola Virüsü’ne dair yeni bir vaka görülmedi ve bu tarihten sonra ülke genelinde görülen vakaların sayısı düşüşe geçti. Dünya Sağlık Örgütü (World Healt Organisation – WHO) 7 Kasım 2015 itibariyle Sierra Leone’nin Ebola Virüsü hastalığından temizlendiğini duyurdu. Yapılan açıklamanın ardından ülke genelinde kutlamalar gerçekleşti ve Ebola nedeniyle hayatını kaybedenler için anma törenleri düzenlendi. Sierra Leone devlet başkanı Ernest Bai Koroma’nın bu kutlamalar sırasında yaptığı konuşmalarda ülkelerinin büyük bir savaştan galip çıktığını ve sonrası için önlemlerin alınmasının büyük önem taşıdığının altını çizdi.

 

Please follow and like us: