Sosyal Fayda Zirvesi İstanbul Buluşması: “2030ŞİMDİ”

Sosyal Fayda Zirvesi yoğun bir katılımla İstanbul’da gerçekleştirildi.

7 Ekim 2015 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Sosyal Fayda Zirvesi’nin sunuculuğunu Fatih Türkmenoğlu üstlendi. Birbirinden değerli konuşmacıların yer aldığı zirve boyunca bugünden itibaren nasıl bir 2030’da yaşamak istiyoruz sorusuna cevaplar arandı.

Teması “yeni hedefler, yeni güç, yeni teknoloji”  olarak belirlenen Sosyal Fayda Zirvesi İstanbul Buluşması’nın ana sponsorluğunu Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Ofisi (UNDP Türkiye) ve Türk Telekom üstlendi.

Zirve “Küresel Hedefler Çağında Medya”, “Küresel Hedefler Çağında İnovasyon” ve “Küresel Hedefler Çağında Teknoloji” başlıklı 3 farklı oturumda farklı konuşmacıların sunumlarıyla gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Türk Telekom Grubu Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin; “Şirketlerin yaptığı Ar-Ge çalışmaları ve yatırımları, küresel boyutta bakıldığında genelde şirketin altyapısını ve sistematiğini güçlendirmek amacıyla yapıldığını görürüz. Fakat Türk Telekom olarak Ar-Ge çalışmalarımız yanısıra insana sağlanan her faydayı da mümkün olduğunca geliştirmeye çalışıyoruz” şeklinde belirtti.

Sonrasında Türkiye Mukim Koordinatörü ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra’nın videolu mesajı sunuldu. Malhotra mesajında şunları iletti: “Değişen dünyamızda teknoloji ve yeni medyanın 2030’a kadar herkes için eşitliği ve toplumsal faydayı nasıl sağlayacağının yanıtı bu zirvede aranacak.”

Zirve “ihtiyacharitasi.org” kurucusu ünlü oyuncu Mert Fırat projesini anlatan konuşmasıyla devam etti. Fırat, “kimi zaman sosyal sorumluluk projelerine katılmak, yardım etmek istersiniz, ama uygun zamanı bulamayabilir ya da uygun yerde olamayabilirisiniz, aynı şekilde öyle bir zaman olur ki tamamen özgür hissedersiniz ve o sıralar yapabilecek çok da önemli bir işiniz yoktur, işte o zamanlarda da uygun projeyi ya da yardımcı olmak istediğiniz topluluğu bulamayabilirsiniz. Tam olarak bu noktada -doğru ihtiyacı doğru biçimde örgütlemek- ihtiyacharitasi.org’un birincil işlevi.” açıklamasında bulundu.

Zirve boyunca 25 Eylül tarihinde New York’ta gerçekleştirilen Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi’nde kabul edilen 17 Hedef, İstanbul Buluşması’nda farklı interaktif uygulamalarla dinleyicilere sunuldu.

İstanbul Buluşması’nda yer alan diğer katılımcılar ise şöyledir; UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu İstanbul Bölgesel Merkezi Sürdürülebilir Kalkınma Ekip Lideri George Bouma, Twitter Kamu Politikalarından Sorumlu Türkiye Koordinatörü Emine Etili, Facebook Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem, IDEMA’nın kurucusu Dr. Ali Ercan Özgür, Selin Girit (Gazeteci, BBC) Barçın Yinanç Gazeteci (Hürriyet Daily News), Pınar Dağ (Veri Gazeteciliği Uzmanı)