AnasayfaDezavantajlı GruplarGöç ve Mülteciler

Stop The Traffik Uygulaması ile İnsan Kaçakçılığına Dur De!

Stop The Traffik Uygulaması ile İnsan Kaçakçılığına Dur De!

Son yıllarda küresel bir iş sektörü haline dönüşen insan kaçakçılığı, aynı zamanda dünyadaki en önemli suçların başında yer alıyor. Bu büyük küresel suç, bir çok kötü niyetli insan için iş alanı gibi görülse de aslında çok dehşet verici bir durum. Ne yazık ki dünyada insan kaçakçılığı her geçen gün artmaya devam ediyor.

İşte tam bu noktada Stop The Traffik kuruluşu, 10 yıldır dünya genelinde insan kaçakçılığını engellemek için faaliyet gösteren bir kuruluş olarak devreye giriyor. Bugüne kadar insan kaçakçılığının önüne geçmek için bir çok önemli çalışmaya imza atan organizasyon, aynı zamanda pek çok gönüllü kuruluşla birlikte çalışarak bu durumdan etkilenen kişilerin rehabilitasyon görmelerini sağladı.

al-jezerie

2015 yılında hükümetle ve sivil toplum örgütleriyle çalışan STT, Modern Kölelik Anlaşması’nın (Modern Slavey Act) çıkartılmasını sağlayarak bu konuya yasal bir boyut getirdi. Ancak tüm bu çabalara rağmen bu korkunç suça tamamen engel olmak neredeyse imkansız. Birçok insan bu konuda ne yapabileceğini tam olarak bilmiyor.

STT organizasyonu ise doğru istihbarat sağlanırsa, bu savaşın insan kaçakçılarına karşı kazanılabileceğini düşünüyor. İşte bu yüzden insan kaçakçılığına engel olacak mobil bir uygulama hazırladılar. 

Stop The Traffik adı verilen uygulama, dünya çapında tuzağa düşürülen, kandırılan ve alıkoyulan insanları kurtarmak için insan kaçakçılığına karşı savaşan küresel bir mobil uygulama. Bu akıllı telefon uygulaması sayesinde dünya genelinde insan kaçakçılığı yapılan yerler hakkında detaylı bilgi akışı sağlanabiliyor. 

222

Basitçe söylemek gerekirse Stop The Traffik uygulaması, insan kaçakçılığına tanıklık edenlerin bu olaya dair bilgilerin mesaj yoluyla toplanmasını sağlayan akıllı telefon uygulaması. Bu sayede kişilerin paylaştığı adres bilgisi veya görsel gibi verileri gerekli kurumlarla paylaşarak insan kaçakçılığı riski altında bulunan kişileri kurtarabilirsiniz.

Uygulamaya Apple Store ve Google Play üzerinden ulaşabilirsiniz.

Haber: Çiğdem Çiyitoğlu