AnasayfaGirişimcilikGenç

TÜBİTAK, genç girişimcilere 30 milyon lira hibe sağlayacak

TÜBİTAK, genç girişimcilere 30 milyon lira hibe sağlayacak

TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişim Programı 2017 yılı 1. dönemi kapsamında girişimcilere yaklaşık 30 milyon liralık hibe desteği sağlanacak.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı 2017 Çağrısı 1. Dönem Sonuçları belirlendi. Program, 2012 yılında başlatıldı ve bu kapsamda desteklenen 557 girişimci, şirketlerini kurarak iş fikirlerini hayata geçirdi.

Geçen yıl, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yürütülen “Teknogirişim Sermayesi Desteği” ile birleştirilen programın 1. aşamasında, TÜBİTAK tarafından desteklenen 20 uygulayıcı kuruluş, girişimcilere eğitim, mentorluk, kuluçka, işbirliği ağlarının kullanımı ve müşteri doğrulama desteklerini içerecek şekilde hızlandırıcı hizmeti sağladı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, Üstün başarılı girişimcilere çifte burs fırsatı sunulduğunu belirterek Bireysel Genç Girişim Programının 2. aşamasında TÜBİTAK tarafından başarılı bulunan girişimcilere, 150 bin liraya kadar sermaye desteği sağlanacağına ve isteyen her girişimciye iş rehberi atanacağına dikkat çekti.

Bireysel Genç Girişim Programı 2017 yılı çağrısı 1. dönemine 20 uygulayıcı kuruluş aracılığıyla, 3 bin 327 girişimci iş fikri başvurusu yaptı ve bunlardan bin 457 girişimcinin 1. aşama desteği almaya uygun görüldü. Uygulayıcı kuruluşların 1. aşama desteği alan girişimcilerden 320’sinin 2. aşamaya başvurmasının onayladığını kaydedilirken bunlardan da 312’si başvuru şartlarına uygun bulunarak panel değerlendirmesine kabul edildi.

TÜBİTAK tarihinin en yüksek hibe desteğini veriyor

Bireysel Genç Girişim Programı 2017 yılı 2. dönem iş fikri başvurularının, “bigg.tubitak.gov.tr” web adresinde duyurulan 20 uygulayıcı kuruluş tarafından 1-15 Ağustos’ta alındığına değinen Ergin, iş planı başvurularının ise 16-29 Ağustos’ta toplanacağını dile getirdi. TÜBİTAK tarafından eylül-kasımda yapılacak 2. aşama değerlendirme sonuçlarının 30 Kasım’da açıklanması planlanıyor.

Kaynak