AnasayfaEkolojiGıda

Tüm canlılar için Zehirsiz Sofralar Kampanyası!

Tüm canlılar için Zehirsiz Sofralar Kampanyası!

Pestisitler; insanların sinir ve hormonal sistemlerine zarar veren, pek çok kanser türüyle birlikte kısırlığa neden olan, çocuklarda gelişim bozukluklarına yol açan, arılara ve diğer canlılara verdiği zararla biyoçeşitlilik kaybına sebep olan, ekosistemi tahrip eden, suyumuzu ve havamızı zehirleyen, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “son derece tehlikeli”, “yüksek seviyede tehlikeli” ve “muhtemel kanserojen” şeklinde 13 etken maddeden oluşmaktadır. Bu 13 etken maddenin (Difenacoum, ethoprophos, cyfluthrin, beta-cyfluthrin, zeta-cypermethrin, fenamiphos, formetanate X formetanate hydrochloride, methiocarb, methomyl, tefluthrin, zinc phosphide, glyphosate, malathion) zararları yıllardır bilinmektedir. 

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı’nda yer alan 95 kurum ve inisiyatif, doğadaki diğer türlerle dayanışmak, yaşamı pestisitlerden korumak için yan yana gelerek bir kampanya başlattı: “Tüm Canlılar için Zehirsiz Sofralar: Tarım zehirleri yasaklansın!” 

Bu kampanyayı başlatan vatandaşlar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından aşağıdaki taleplerin dikkate alınmasını ve gereken adımların atılmasını istiyorlar;

1. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “son derece tehlikeli”, “yüksek seviyede tehlikeli” ve “muhtemel kanserojen” olarak belirlenen ve tarımda kullanılan 13 etken madde öncelikle ve acilen yasaklansın.

2. Pestisitlerin tamamının 2030 yılına kadar yasaklanması, doğa dostu, zehirsiz yöntemlerle tarımsal üretim yapılması için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerekli adımlar atılsın; doğa dostu tarım yöntemleri ve bu yöntemlerle tarım yapan küçük üreticiler desteklensin; üreticileri doğa dostu, zehirsiz yöntemler kullanmaya teşvik edecek politikalar uygulansın. 

3. Türkiye’de tarım ve gıda ürünlerinde kullanılan pestisitlerle ilgili denetimler artırılsın, elde edilen denetim sonuçlarıyla ilgili şeffaflık sağlansın.

Eğer siz de Zehirsiz Kampanya’ya imza vererek destek olmak isterseniz lütfen tıklayınız. 

Ayrıntılı bilgiye ulaşmak için lütfen tıklayınız.