Turizm ile Kalkınma Örneği: “Civita di Bagnoregio”

Idema Haber olarak, İtalya’nın Lazio bölgesinde bulunan Bagnoregio kasabasının Belediye Başkanı Francesco Bigiotti ile yaptığımız videolu röportajda belediyenin çalışmaları ve bölgedeki turizmin gelişimiyle ilgili bir sohbet gerçekleştirdik. Bagnoregio bölgesindeki turizm ve kalkınma üzerine yaptığımız videolu röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Civita Di Bagnoregio’nun tarihini kültürel,ekonomik ve demografik bakış açılarıyla ele alarak anlatır mısınız?

Geçmişte “Civita Di Bagnoregio” Bagnoregio ile Civita bölgesinin birleşiminden oluşan ünlü bir yerleşim merkeziydi. 17. yüzyılda bölgede meydana gelen deprem sonrası Civita ve Bagnoregio bölgeleri toprak parçası olarak birbirinden ayrıldı ve Civita büyük bir ovanın ortasında adeta geniş bir tepe olarak yeni şeklini aldı. Tabi, deprem sonrasında Civita büyük bir nüfus kaybı yaşadı. Şu anda Civita’da 6 kişinin ikamet ettiğini söyleyebiliriz. Son 5-6 yıldan beri turizmde beklenenden fazla bir etkiyle geliştiyor. 5 yıl öncesinde yıllık 40.000 turistin ziyaret ettiği bölgemize, geçtiğimiz yıl 600.000 turist geldi. Bagnoregio bölgemizin nüfusu ise 3.000 kişiden oluşmaktadır.

Civita’daki turizm potansiyalini kalkınma perspektifi ile değerlendirdiğinizde ne gibi problemler görüyorsunuz? Bu problemler karşısında -varsa- aldığınız önlemlerden bahseder misiniz?

Öncelikle en büyük problemlerden birisi iletişim ve bilinirlik noktasındaydı. Yerel yönetimler olarak yaptığımız çalışmalar ile iletişim konusundaki problemlerimiz için önemli tespitlerde bulunduk. Sonrasında da medya aracılığı ile bilinirlik çalışmaları başlattık. Aynı şekilde ulusal kanallardaki birçok reklam filminde Civita görüntülerine yer verilmesini sağlayan girişimlerde bulunduk. (Reklam filmlerinden bazıları için tıklayabilirisiniz:Marmellata Santa Rosa, Tım) Ayrıca, turizmin gelişmesi için detaylı bir pazarlama stratejisi üzerinde çalışıyoruz. Civita’nın diğer problemlerini ise jeomorfolojik sorunlar oluşturmaktadır. Bunlar içinde gerekli çalışmalar belediyemizce başlatıldı. Ek olarak 2015 EXPO Milano sırasında Civita manzarası İtalya’nın tipik yerleşim yeri olarak ziyaretçilere sunuldu ve böylece Civita’nın bilinirliğini arttırdığımızı düşünüyorum.

Civita’da turizm kalkınmasının önünde herhangi bir yasal engel bulunuyor mu?

Yasal olarak herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ama kimse, sizin gelişiminiz için siz bir şey talep etmeden yardımda bulunmaz. Yerel yönetimler olarak bizler, kesinlikle ilk adımı atanlardan olmalıyız. Bagnoregio Belediyesi olarak Civita bölgesinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi için ilk başvurumuzu yapmış bulunmaktayız.

Bagnoregio’nıın kalkınması için sürdürülebilir bir turizm politikası üzerinde herhangi bir çalışmanız var mı?

Gerçekten önemli bir noktaya değindiniz. 5 yıl öncesine kadar Civita hakkında çok fazla insanın bilgisi bulunmuyordu. Günümüzde ise bilinirlik açısından yüz binlerle ifade edebileceğimiz rakamlara ulaştık. Örneğin, bugün bölgemize gelen turistlerin 30%’u Avrupa dışından gelmektedir. Bagnoregio ve Civita küçük yerleşim yerleri, bu sebeple gelişmesi için çalışmalar yürütümüz turizm kapasitemizin önümüzdeki yıllarda alacağı ve talep artışını da göz önünde bulundurduğumuz takdirde kapasitemizi daha fazla turist ağırlamak yönünde geliştirmemiz gerektiğinin farkındayız. Bunun üzerine yaptığımız çalışmalarımız bulunuyor.

Dünya genelinde yaşanılan ekonomik kriz dönemi sizi ve bölge halkını nasıl etkiledi?

Açıkcası ekonomik krizin etkileri bizleri çok yakından sarsmadı. Çünkü turizm sayesinde üç ana problemimiz olan gençlerin sorunlarını, vergi düzenlemesini ve işsizliği çözmeyi başardık. Aslında bu problemlerin hepsini Civita bölgesine giriş için istihdam sağlayan bir kontrol noktası ve beraberinde bir ücretlendirme getirdiğimizde çözdük.  İlk olarak yerel halk kendilerinin yaşadığı bölgede bulunan tarihi bir mekana giriş için ücret ödemeye karşı çıktı fakat birkaç ay sonrasında bu politikanın amacını anlamaya başladılar. Bu durumda Bagnoregio’daki işsizlik için güçlü bir çözüm kaynağı oldu. Aynı zamanda bölgede uygulanan tüm vergilerde devlet tarafından kaldırıldı. Ücretlendirme politikası uygulamaya başladığımız günden bu yana Civita’daki ziyaretçi sayısı iki katına çıktı. Bu uygulamadan gelen kazanç sayesinde, bölgemize farklı ve özel konularda yatırım yapabilme olanağı sağladık. Aynı şekilde özel sektör de bu uygulamayı bir fırsat olarak değerlendirdi ve bölgeye yatırım yapmaya başladı. Bu uygulama sayesinde Bagnoregio’daki işsizlik oranı şu an neredeyse %0 olarak hesaplanıyor.

Umuyoruz ki belediye olarak başlattığımız bu uygulama, diğer yerel yönetimler içinde güzel bir model olur. Çünkü bu tür tarihi mekanların ve bölgelerin turizm olmadan hayatta kalma şansı ne yazik ki çok az.

Please follow and like us: