UN SDSN Türkiye Ağı – G20 Ülkelerinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi

UN SDSN Türkiye Ağı’nın 11 ve 12 Kasım tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştireceği zirve kapsamında Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri tartışmaya açılacak.

Geçtiğimiz Eylül ayında yapılan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda “insanlar, gezegen ve refah” odaklı 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi dünya liderleri tarafından resmen kabul edildi.

Belirlenen hedefler kapsamında 2030 yılına kadar tüm dünyada açlık ve aşırı yoksulluğu yok etme, insanlar, bölgeler ve ülkeler arası eşitsizliği azaltma, iklim değişikliğiyle etkili mücadele, çevrenin korunması, cinsiyetler arası eşitlik, ekonomik büyüme, kaliteli eğitim ve herkese ulaşılabilir enerji sağlama gibi konular üzerinde küresel dayanışma ve ortaklık sağlanması planlanmaktadır.

11-12 Kasım 2015 tarihlerinde SDSN Türkiye Ağı tarafından Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek olan konferansta ise 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi ve Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin G20 ekonomileri için etkileri tartışmaya açılacaktır. Konferansta dünyanın çeşitli ülkelerinden Çözüm Ağı Başkanları’nın da katılımıyla akademi, sivil toplum ve özel sektör temsilcilerinin bir araya getirilmesi planlanıyor.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı (BM-SKÇA) Türkiye Liderlik Konseyi Başkanı Üstün Ergüder ve Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Cemil Arıkan, BM-SKÇA Küresel Başkanı Jeffrey Sachs, İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mithat Rende gibi önemli isimler konferansın üst düzey katılımcıları arasında yer almaktadırlar.

Antalya’da yapılacak olan G20 Zirvesi ve Paris’te düzenlenecek olan COP21 iklim müzakereleri öncesinde katılımcılar G20 ülkelerinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin uygulanabilinirliği konusunda da konferans boyunca görüş ve önerilerini paylaşabilme imkanı bulabilecekler.

Konferans salonundan online olarak yapılacak canlı yayına buradan ulaşabilirsiniz.

Konferansın detaylı programına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Please follow and like us: