UNDP Başkanı: “Yoksulluğu Ortadan Kaldıran İlk Nesil Olabiliriz”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) başkanı Helen Clark, Uluslararası Yoksulluğu Ortadan Kaldırma Günü ile ilgili bir video mesaj yayınladı.

Konuşmasında Birleşmiş Milletlerin 2030 yılına kadar gerçekleştirmeyi planladığı hedeflere dikkat çeken Clark, “Yoksulluk ve ayrımcılıktan arınmış, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek için yapılması gereken tek şey, bu süreçte yerelde üstümüze düşen görevleri küresel hedeflere uyarlamak ve varolan tüm kaynaklarımızı seferber etmektir” dedi.

Clark’ın konuşmasının tam metni ise şu şekilde:

Dünya liderleri birkaç hafta önce bir araya gelerek BM’nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini kabul etti ve önümüzdeki 15 yıl için yeni bir kalkınma gündemi oluşturdu.

Bu gündem içerisinde taahhüt edilen en önemli hedef ise 2030’a kadar yoksulluğu her yerde her şekilde ortadan kaldırmak. Bizler yoksulluğu ortadan kaldıran ilk nesil olabiliriz. Bu hedefe ulaşmak çok kolay olmayacak, bunun farkındayız. Bugün, milyonlarca insan çok kötü şartlar altında yoksulluk içerisinde yaşamını sürdürürken ve ülkeler arası refah seviyesi, güç dengeleri, eşitsizlikler gün geçtikçe artarken bu hedefe ulaşmanın çok kolay olmayacağının farkındayız.

Hala en önemli zorluklardan biri olan cinsiyet eşitsizliğinin yanı sıra; küresel sağlık tehditleri, doğal afetler, değişken ticaret sektörü, yayılan çatışmalar, orantısız şiddet,  terörizm ve buna bağlı olarak gerçekleşen krizler kalkınma karşısındaki problemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yoksulluğu ortadan kaldırmak için ise sürdürülebilir ve kapsayıcı bir ekonomik büyüme şart. Bunun gereği olarak öncelikle, bireylere temel yaşam ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayan iyi tasarlanmış bir sosyal koruma sistemi oluşturulmalıdır. Bu sistemler daha iyi bir gelecek için standart çevre şartlarında olmalı ve çocukların okula gidebilmesini, gerekli ve yeterli gıdayı alabilmesini sağlamalıdır.

Yoksulluğu ortadan kaldırmak ve yaşadığımız ekosisteme verdiğimiz zararın son bulması için devletler, işletmeler, sivil toplum kuruluşları ve BM’nin ortaklıkları ve organizasyonları arasındaki yardımlaşma büyük bir önem arz etmekte.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için her birimiz daha fazla çalışmalı ve daha iyi bir gelecek için elimize geçen bu fırsatı sonuna kadar değerlendirmeliyiz.”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) başkanı Helen Clark’ın videolu açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Please follow and like us: