AnasayfaYenilenebilir Enerji

Avrupa Birliği’nden Enerjiye Büyük Destek

Avrupa Birliği’nden Enerjiye Büyük Destek

Avrupa Birliği (AB) enerji altyapısını geliştirmeye yönelik çeşitli projelere 217 milyon Euroluk bir yatırım yapmayı hedefliyor.

AB Komisyonu, altyapı projelerinin fonlanması programı kapsamında 15 enerji projesine toplamda 217 milyon Euroluk fon sağlanmasında üye ülkelerin uzlaştığını bildirdi.Fonlanacak 15 projenin 9’u doğalgaz, 6’sı ise elektrik sektörüne yönelik gerçekleşecek.Gaz sektöründeki projelere toplam 207 milyon avro, elektrik sektörüne ise 10 milyon avro kaynak sağlanacak. AB Komisyonu’nun İklim Değişimi ve Enerjiden Sorumlu Üyesi Miguel Ariasi Canete, projelerle ilgili, “Bu desteklemelerle enerji arz güvenliğini ve Avrupa enerji piyasalarının entegrasyonunu arttırmak amaçlanıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımlar, 13 projenin ön hazırlık çalışmalarında; 2 projenin ise inşasında kullanılacak. Projeler içerisinde en büyük destekleme, 179,3 milyon avro ile Güney Gaz Koridoru kapsamında Bulgaristan’ın Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya bağlantısı inşasına verilecek. AB destekleri kapsamında, TANAP Doğalgaz İletim Anonim Şirketi’ne de istasyon mühendisliği, boru hattı izleme sistemleri ve güvenlik sistemlerinin detaylı çalışılmasına yönelik 2 milyon 219 bin avro sağlanacak.