AnasayfaDezavantajlı GruplarSu

Afrika’nın Maharetli Su Bidonları

Afrika’nın Maharetli Su Bidonları

İki Afrikalı mühendis, yüksek miktarda suyun rahat taşınabilmesi için basit ve pratik bir proje geliştirdi: Hippo Su Silindiri.

İki Afrikalı mühendisin ilk olarak 1994 yılında oluşturdukları bir aparat olan ‘Hippo Su Silindiri’ (Hippo Water Roller), kıta insanlarının istedikleri yere konforlu bir şekilde yüksek miktarda su taşımalarına yardımcı olmak üzere kullanılıyor.

Afrika vatandaşlarının temiz su ihtiyacını karşılamaya yönelik ve uzun vadede ağır yük taşımaktan ötürü ortaya çıkan ağrı ve yaralanmalara son vermek üzere geliştirilen Hippo Su Silindiri, demir sapı olan varil biçiminde polietilen maddeden yapılmış bir konteyner.

Hippo-Roller

hippo-water-roller_su-silindiri_idema

Söz konusu silindir, bir kerede 90 litre su taşıma kapasitesine sahip. Dünya genelinde, su kovası ve bidonlarının omuzda veya baş üzerinde taşındığı geleneksel ve zahmetli taşıma yöntemi sırasında her gün 140 milyon saat geçirildiği hesaplanmıştır. Üstelik burada en fazla 20 litre su taşınabilmektedir.

Bu gerçekler çerçevesinde, yerde yuvarlanarak sürülen Hippo Su Silindiri; hem beden, hem pratik, hem de miktar bakımından kurtarıcı olmuş ve sürdürülebilir bir yöntem. Geniş açıdan bakıldığında ise Hippo Su Silindiri; temiz suya erişimi, gıda güvenliğini ve gelir yönetimini destekliyor.

Sosyal fayda projesine dönüşen Hippo Su Silindiri şu anda tüm dünyada kullanılıyor ve dilerseniz Afrika’ya silindir bağışı yapabiliyorsunuz.

hippo-water-roller-logo_idema