AnasayfaGıda

Bugün 16 Ekim, Dünya Gıda Günü!

Bugün 16 Ekim, Dünya Gıda Günü!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) 1945 yılında kurulduğu tarih olan 16 Ekim, düzenli bir şekilde Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü etkinlikleri; gıda üretimine, tüketimine ve güvencesine ilişkin konuları gündeme taşıyarak günümüzde büyük önem arz eden açlık ve gıda israfı konularına dikkat çekmektedir. 

Bu yıl 74. yıl dönümünü kutlayacak olan FAO, “Eylemlerimiz geleceğimizdir. Sağlıklı beslenme ile #AçlığaSon verilmiş bir dünya.” başlığı altında; dünyada 820 milyonu aşkın insan açlıkla mücadele ederken, 670 milyon yetişkin ve 5-19 yaş arası 120 milyon kız ve erkeğin obez, 5 yaşın altındaki 40 milyondan fazla çocuğun da aşırı kilolu olduğuna dikkat çekecek! 


Açlığa son verme hedefine ulaşmanın yalnızca açlığın ortadan kaldırılması ile değil, aynı zamanda insanlığın ve gezegenin de beslenmesinin sağlanması olduğunun altı çizilecek. 

Bu çerçevede kutlanacak olan Dünya Gıda Günü; ilgili tüm sektörleri, sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi herkese ulaşılabilir kılmak için eylemde bulunmaya, aynı zamanda da herkesi yediklerimiz üzerine düşünmeye davet ediyor. FAO, bu özel günde #AçlığaSon hedefine ulaşırken kamuoyunun farkındalığını arttırmak amacıyla çeşitli iletişim/görsel materyalleri oluşturdu.

İlgili kampanya materyallerine ve çocukların beslenmesini iyileştirme rehberine ulaşmak için lütfen tıklayınız.