AnasayfaSürdürülebilirlikUlaşım

Çin, dünyanın en uzun bisiklet yolunu inşa etti

Çin, dünyanın en uzun bisiklet yolunu inşa etti

Pekin’deki 9 milyon bisikletle Çin, dünyanın bisiklet krallığı olarak ilan edilmişti. Ancak birçok Çin şehrinde trafik o kadar kötü durumda ki bisiklet sürücüleri için bir yerden başka bir yere gitmek zor ve oldukça tehlikeli olabiliyordu.

Diğer taraftan bisiklet paylaşım uygulamalarının artması ve Çin’in hava kirliliğinin üst seviyelere çıkmasının ardından bisiklet kullanımına ilişkin kolaylaştırmalar yeniden gündeme geldi.

Ardından Çin’in güneydoğusunda yer alan şehri Xiamen’de dünyanın en uzun bisiklet yolu olan 7.6km uzunluğundaki bisiklet yolunun yapımına başlandı.

maxresdefault

Şehirdeki karayolunun üzerinde havayolu dolaşımı şeklinde yapılan yol, şehrin büyük yerleşim birimlerini ve iş alanlarını birbirine bağlayarak Xiamen’in mevcut havai otobüs nakil sisteminin üzerinde yer alıyor. 4.8 metre genişliğinde bir kerede 2000 bisiklet kapasitesi alabilecek olan yol aynı zamanda 11 otobüs istasyonu ve iki metro istasyonu ile birleşecek. Yol üzerinde bisiklet park alanlarının yanı sıra bisiklet kiralama ve paylaşım noktaları da kurulacak.

Altı ayda tasarlanan ve tamamlanan proje, Danimarkalı mimar Dissing + Weitling tarafından geliştirilen bir dizi döngü yolunda en yeni proje oldu.

Kaynak