AnasayfaGenelEkoloji

Çin’in büyük şehirlerinde artık sadece elektrikli taksiler kullanılacak

Çin’in büyük şehirlerinde artık sadece elektrikli taksiler kullanılacak

Çin’in başkenti Pekin’deki hava kirliliği ile mücadele için şehirlerdeki taksilerin tamamının elektrikli motorlu araçlardan oluşmasını sağlayacak bir taslak düzenlemenin hazırlandığı bildirildi. Çin yönetimi 2017 yılı için Pekin’in yanı sıra, Tianjin ve Hebei gibi büyük şehirlerde benzinli araçlardan elektrikli motorlara geçişi çeşitli teşvik programları da kullanarak yaygınlaştırmaya çalışıyor.

Düzenleme yürürlüğe girmesi ile Pekin’de trafiğe çıkacak tüm yeni taksilerin elektrikli motorlara sahip olması gerekecek. Ayrıca taksi sahipleri mevcut araçlarını yalnızca elektrikli motorlu otomobiller ile değiştirebilecekler.

Nüfusu 21 milyonun üzerinde olan Pekin’de 71 bin civarında taksi bulunuyor. Çin yönetimi tarafından 2011’den beri açıklanan çeşitli destek programlarına rağmen bu taksilerin yalnızca dört bin civarında olanı elektrikli motorlu araçlardan oluşuyor.

Mevcut 67 bin taksinin elektrikli motorlu araçlara çevrilmesinin maliyetinin 9 milyar yüen (1,3 milyar dolar) olacağı hesaplanıyor.

Çin’de taksi olarak kullanılabilecek ortalama bir aracın fiyatı 60 bin yüen (8.725 dolar) ile 70 bin yüen (10.179 dolar) arasında değişiyor. Bu aracın elektrikli olması durumunda ise maliyet 140 bin yüen (20.400 dolar) seviyesine çıkıyor.

Çin’deki elektrikli araç sayısı 600 bini aşmış durumda.

kaynak.