AnasayfaSürdürülebilirlikSosyal Sorumluluk

Diplohack, 2-3 Kasım tarihleri arasında INOGAR’da gerçekleştirilecek!

Diplohack, 2-3 Kasım tarihleri arasında INOGAR’da gerçekleştirilecek!

Diplohack Istanbul Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri temasıyla Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği, Kadir Has Üniversitesi – Uluslararası ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES) Asia Minor and Inogar işbirliğinde 2-3 Kasım’da İstanbul Inogar’da gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin ilk Diplohack Etkinliği ‘’DiploHack İstanbul!’’

Diplohack, diplomatları ve diğer kilit paydaşları, ilgili/güncel konulara yönelik çözümler bulmak ve geliştirmek için bir araya getiren yaratıcı bir süreçtir.

DiploHack İstanbul’da, tüm paydaşlar dünya çapında milyonlarca insanı ilgilendiren küresel hedeflere yerel çözümler bulmaya çalışmak için deneyimlerini, uzmanlıklarını ve güçlerini birleştirecekler.

48 saatlik süreçte, insanların yaşamlarını doğrudan etkileyen SKH sorunlarıyla ilgili çözümler üretmek üzere çalışma grupları oluşturulacak. İkinci günün sonunda, grupların sunacağı fikirler, projeler hakkında raporlar hazırlanacak. Sonuçlar, BM Genel Sekreterine, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni imzalayan ülkelerin liderlerine, Türkiye’de ilgili sivil toplum ve kamu kurum yönetimlerine gönderilecek.

DiploHack Nedir?

  • Diplohack, diplomatları ve diğer tüm kilit paydaşları ilgili/güncel sorunlara çözüm bulmak ve geliştirmek için bir araya getiren yaratıcı bir süreçtir.
  • Diplohack bir fikir aşaması ve bir hackathondan oluşur.
  • Diplohack esnek bir yapıya sahiptir: organizatörler ve katılımcılar içerik ve biçime kendileri karar verirler.

DiploHack İki Ögeden Yararlanır:

  1. Fikir Aşaması: dijital teknoloji sektöründen ödünç alınmış bir terimdir ve burada fikirleri hızla geliştirmeyi ve / veya zorlukları çözmeyi amaçlayan yaratıcı bir süreci tanımlamak için kullanılır. Temel amacı, birlikte çalışmak, yaratıcı düşünmek, ilişkiler kurmak ve ortak çıkarlar yaratmaktır. Bu aşama, bir ürün veya meydan okuma için fikirler üretmek için paydaşlarla beyin fırtınası oturumları içerir. Katılımcılar, yaratıcı bir lider tarafından kutunun dışında düşünmek, hiyerarşik profesyonel pozisyonlarını göz ardı etmek ve diğer tüm katılımcılar ile eşit bir şekilde katkıda bulunmak için teşvik edilir. Bu aşamada, tüm paydaşların sadece sürece dahil olmaları değil aynı zamanda aktif olarak katkıda bulunmaları önemlidir. Bu sürecin oluşturduğu fikirler ve işbirliği, katılımcılara muazzam bir enerji artışı sağlar.
  2. Hackathon:  Hackathon’larda, IT profesyonelleri fikir aşamasının sonucu olan kavramları alırlar ve bilgiyi hızlı prototipleme olarak adlandırılan bir süreçle somutlaştırırlar.

Ortaklar

DiploHack İstanbul, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (CSR TURKEY), Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi(CIES), Küçük Asya ve INOGAR ortaklığında; Hollanda ve İsveç Dışişleri Bakanlıkları himayesinde düzenlenmektedir.

Mekan

DiploHack İstanbul, İnovasyon ve Girişim İnkübasyon Merkezi’nde (INOGAR) gerçekleşecektir. (Yeşilce Mahallesi, Çelik Caddesi No: 41 Kağıthane, İstanbul)

Kaynak