AnasayfaKadınÇalışma Koşulları

Dünyanın en büyük finans firmaları cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldı

Dünyanın en büyük finans firmaları cinsiyet eşitliğinde sınıfta kaldı

The Financial Times’ın (FT) verilerine göre dünyanın en büyük bankaları, sigorta, varlık yönetimi ve profesyonel hizmet firmaları daha fazla kadını finanse etme yönünde bir miktar ilerleme kaydetse de kadınları teşvik etmekte hala başarısız durumda.

FT, dünyadaki en büyük finans kuruluşlarından 50’sinin büyük bir araştırmasını yaptı. Araştırma sonucunda ise kadınlar için oyun alanının hala eşitsiz olduğunu gösteren istatistik verilerine ulaştı:  “2016’da kadınlar üst düzey görevlerin sadece %25,5’ini oluşturdu; 2014’te bu oran %23,7 idi.”

FT araştırmasına göre, işgücünün tamamının yarısı kadın. Araştırmada incelenen firmaların çalışanlarının % 58’ini yönetim kademelerinde bulunmayan kadınlar oluşturuyor. Orta seviyeli pozisyonlarda ise kadınların oranı %39’a düşüyor. Başka bir deyişle, finansal firmalarda erkeklere oranla daha fazla kadın çalıştığı halde, ilerleme eğilimi daha düşük. Mesela Asya merkezli bir bankada çalışan bir kadının terfi ettirilme olasılığı daha düşük çünkü araştırmaya göre bu alanda üst düzey pozisyonlarının sadece %6.9’u kadınlar tarafından temsil ediliyor.

kIeORZhKlDwl0b_gebKdbSJNsRFyiCpmi4oaZiMTUc4

Chartered Management Institute’nün Genel Sekreteri Ann Francke, FT raporu ile ilgili yaptığı açıklamada, yönetim rollerinin İngiltere ekonomisinde büyümenin kilit alanı olduğunu söyledi. “İngiltere ekonomisinin öngörülen büyümeyi başarması için iki milyon yeni yönetim rolüne ihtiyacı var. Pek çok organizasyonun problemi ‘kayıp orta’. Kadınlar, orta düzeydeki erkeklerden daha fazla sayıda, ancak orta yönetime ve en üst seviyeye katılım oranları düşük kalıyor” dedi.

Francke, “2024’e kadar erkek ve kadınlar arasında 50/50’lik yönetim eşitliği sağlamak için dönem boyunca 1,5 milyon yeni kadın yöneticiye ihtiyaç olacak. Bugün, yönetimde yarım milyondan fazla kayıp kadın var” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

kaynak.