AnasayfaSürdürülebilir KalkınmaKalkınma Gündemi

Helen Clark’ın Seçim Konuşması BM Genel Kurulu’nda (Canlı)

Helen Clark’ın Seçim Konuşması BM Genel Kurulu’nda (Canlı)

Helen Clark, Türkiye Yerel saati 18:00 itibari ile “UN Web Tv” üzerinden Birleşmiş Milletler Genel kurulu önünde adaylık için seçim konuşmasını gerçekleştirecek.

2016 Ocak ayı itibari ile Ban Ki-moon’dan sonra genel sekreterlik seçimi için çalışmalar başlatıldı. 2016 yılı sonunda görev süresini dolduracak olan mevcut Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, görevini bir sonraki adaya bırakacak. 12 Nisan 2016 tarihi itibari ile Sırbistan adayı olarak adaylar arasında yerini alan Vuk Jeremic ile birlikte şu ana kadar genel sekreterlik için toplam 9 aday çalışmalara başladı. 12 Nisan itibari ile adaylar BM Genel Kurulu ve ülke temsilcileri önünde konuşmalarını yapmaya başladılar. Şu anda en son olarak adaylığını açıklayan Vuk Jeremic konuşmasını gerçekleştiriyor.

Birleşmiş Milletler New York Merkezinde yapılmakta olan seçim konuşmaları saat 11’de (Türkiye yerel saati ile saat 18.00’de) Helen Clark’ın konuşması ile devam edecek. UNDP direktörlüğünü yürütmekte olan ve kadın aday olarak oldukça güçlü bir şekilde seçime giren Helen Clark’ın konuşması 2 saat sürecek. Bu süre içersinde BM Genel Kurul üyeleri ve ülke temsilcileri tarafından genel sekreterlik görevi için vizyonların ve gelecek planların müzakeresi edilecek. Helen Clark kendisine yöneltilen soruları ve genel sekreterlik pozisyonu için neden aday olduğunu bu süre içersinde açıklama fırsatı bulacak.

Helen Clark’ın adaylık konuşmasını canlı olarak takip etmek için buraya tıklayınız.