AnasayfaAtık ve TüketimGeri Dönüşüm

Hollanda’da Eskiyen Rüzgar Türbinlerinin Yaratıcı Dönüşümü

Hollanda’da Eskiyen Rüzgar Türbinlerinin Yaratıcı Dönüşümü

Dünyada yenilenebilir enerji alanında hızla ilerleme kaydedilirken, rüzgar enerjisi endüstrisi de temiz ve yeşil bir enerji olarak öne çıkıyor. Rüzgar enerjisi endüstrisi diğer teknolojik endüstriler gibi hızla yenilenmeye gidiyor. Bu yüzden eskiyen rüzgar türbini ekipmanları da sürekli değiştirilmek durumunda kalıyor.

Tam bu noktada geri dönüşüm devreye giriyor, fakat rüzgar türbinlerinin pervaneleri cam veya karbon fiber gibi kompozitlerden yapılıyor. Üstelik bu malzemeler hafif oldukları kadar güçlü bir yapıya da sahipler. Bu yüzden de malzemelerin geri dönüşümü neredeyse imkansız oluyor ve ömrü biten pervanelerin çoğu çöp haline geliyor.

Rüzgar türbini geri dönüşümü için Kuzey Amerika’da Melbeck’te yer alan bir şirket, topladığı pervaneleri diğer atıklarla karıştırdıktan sonra çimento üreticilerinin yedek yakıt olarak kullandığı bir bileşik üretiyor. Öte yandan bu şirketin çalışmaları tüm pervaneleri geri dönüştürmek için yeterli olamıyor. Bu şekilde giderse de 2034 yılına kadar 50 bin ton pervane atık olarak birikecek.

Rüzgar türbinlerini dönüştürmeye yönelik alternatif bir fikir de Hollanda’dan geliyor. 2007 yılında Rotterdam’da atık rüzgar panellerinden çocuk parkı kuruldu. Park alanında rüzgar panellerinde tüneller, kuleler, köprüler, tepeler, rampalar inşa edilip rengarenk boyanarak çocuklar için oyun alanına dönüştürüldü. Ayrıca, şehrin Willems Meydanı’nda sağlam olan rotar kanatlarıyla ergonomik oturma alanları oluşturuldu. 2014 yılında ise Almere şehrinde, türbin kanatlarından otobüs durakları yapıldı. Bu şekilde devam edilirse ülkenin çeşitli yerlerine parklar, oturma bankları ve duraklar yaparak yıllık 400 civarında atık panelden kurtulunabilecek.

Kaynak