AnasayfaUluslararası KalkınmaFonlar

Horizon 2020 Programı Bilgi Günü İstanbul’da Düzenlendi

Horizon 2020 (Ufuk 2020) Bilgi Günü İstanbul Sanayi Odası (ISO), TÜBİTAK, Avrupa Komisyonu ve Avrupa İşletmeler Ağı katkılarıyla 9 Şubat 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleşti.

Bilgi Günü kapsamında, TÜBİTAK Horizon 2020 Türkiye Koordinatörü Hakan Karataş, Avrupa Komisyonu Ufuk 2020 KOBİ Aracı Birim Direktörü Dr.Bernd Reichert, Vispera Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortağı Prof. Dr. Aytül Erçil ve EGESYS (Ar-Ge ve yenilik hibe destekleri veren danışmanlık şirketi) kurucu ortağı Haluk Gökmen katılımcılara bilgi aktardı.

TÜBİTAK Horizon 2020 Türkiye Koordinatörü Hakan Karataş, bilgi üretmenın önemine ve inovasyon yatırımlarıyla gelişen teknolojinin ekonomik kalkınmaya sağladığı katkıya vurgu yaparak; Türkiye’nin 2023 stratejileri doğrultusunda küresel bir aktör olmayı hedeflediğini belirtti. İnovasyon ve Teknoloji yatırımları kapsamında dünyadan ve Türkiye’den istatistiklere de yer veren Karataş, Türkiye’nin Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) faaliyetlerine Gayri Safi Milli Hasıladan ayrılan payın 2004 yılından bu yana üç kat arttığını söyledi. Türkiye’nin ikili iş birliklerinin oldukça geniş bir coğrafyaya yayıldığını aktardı. İkili anlaşmalara örnek olarak Almanya ve Türkiye’nin yürütmüş olduğu 2+2 Programından bahseden Karataş, program kapsamında Türkiye’deki sanayi ve akademi kuruluşlarının Almanya’daki sanayi ve akademi kuruluşları ile yaptıkları projelerin desteklendiği bilgisini verdi.

Toplantı Karataş’ın konuşmasının ardından Avrupa Komisyonu Ufuk 2020 KOBİ Aracı Birim Direktörü Dr. Bernd Reichert’in proje başvuru süreçlerini anlatan sunumu ile devam etti. Dr. Reichert başvurular ve süreçler ile ilgili bilgileri girişimcilere aktardı. Yenilikçi ve yaratıcı projelerin desteklenme oranının daha yüksek olduğuna dikkat çeken Dr. Reichert, özellikle Türkiye’nin bu anlamda çok önemli bir potansiyelinin olduğunu ve KOBİ’lerin projelere katılımının  teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Aytül Erçil daha önceki dönemde Avrupa Komisyonu’ndan fon alan kurum ve kuruluşlar üzerinden başarılı proje uygulamalarını dinleyicilerle paylaştı. Ayrıca, Prof. Erçil kendi deneyimlerinden yola çıkarak, KOBİ’lerin Avrupa Komisyonu’ndan fon alma sürecinde dikkat etmesi gereken noktaları katılımcılara aktardı.

Bilgi Günü’nün son konuşmacısı olan EGESYS kurucu ortaklarından Haluk Gökmen  TÜBİTAK desteği ile KOBİ’ler için gerçekleştirmiş oldukları “Ar-Ge Mentor Ağı” projesinin içeriğinden bahsetti. Mentor olmak isteyen profesyoneller  ya da mentorluk desteği almak isteyen KOBİ’lerin izlemesi gereken yol haritasının detaylarını paylaştı.