AnasayfaEkoloji

İngiltere, Liverpool ve Hull arasına 50 milyon ağaç dikecek

İngiltere, Liverpool ve Hull arasına 50 milyon ağaç dikecek

İngiltere Başbakanı Therasa May, Liverpool ile Hull arasına 50 milyon ağaçlık bir Kuzey Ormanı’nın dikileceğini duyurdu. Önümüzdeki 25 yıl boyunca, çevrenin iyileştirilmesi ve 190.000 evi su basmasının önlenmesine yardımcı olmak için 120 millik bir alan üzerinde büyük bir ormanlık alan oluşturulacak.

Toplamda 500 milyon sterline mal olması beklenen proje için Defra, The Woodland Trust ve Community Forest Trust tarafından yönetilecek olan programı başlatmak adına 5.7 milyon sterlinlik bir taahhüt sözü verildi.

TELEMMGLPICT000137794029_trans_NvBQzQNjv4BqpdC-WVdw5GrMENlzyRC9v0vrEA38tvOZv1IDo_MpCAI

Theresa May, BBC1 kanalında yayınlanan Andrew Marr Show’a şunları söyledi: “Böylesine büyük ulusal bir ormanı geliştirmek için milyonlarca ağaca ihtiyaç duyulacaktır ve bunu dikmek zaman alacaktır, bu yüzden gerçekleşecek olay kısa süreli bir süreç değil ancak önemli olan buradaki kararlılıktır..”

Plana göre 2050 yılından önce 62.000 dönümlük ormanlık alanın oluşturulması bekleniyor, ayrıca bu sayede turizm yoluyla ekonomiye 2 milyar sterlin kazandırılması, kırsal işlerin artırılması ve yeni iş olanaklarının yaratılması bekleniyor.

Kuzey Ormanı, İngiltere Hükümeti’nin uzun zamandır beklenen 25 yıllık çevre planının bir parçasını oluşturur.

İngiltere Çevre Bakanı’nın Sekreteri Michael Gove: “Ağaçlar, en kıymetli doğal varlıklarımızdır ve gelecek nesiller için yaptığımız yatırımın canlı kanıtlarıdır”ifadesinde bulundu.

Kaynak