AnasayfaGenelKültür - Sanat

InogarArt, American Arts Kuluçka Merkezi – Türkiye için katılımcılarını arıyor!

InogarArt, American Arts Kuluçka Merkezi – Türkiye için katılımcılarını arıyor!

InogarART Hakkında

DasDas bünyesinde yer alan INOGAR ART, kültür, sanat, spor ve eğlence sektöründen girişimcileri bir araya getiren ve onların vizyonlarını hayata geçirmelerine yardımcı olan bir çalışma alanıdır.

American Arts Kuluçka Merkezi Hakkında

American Arts Incubator (AAI), diyaloğu başlatmak, topluluklar kurmak, yerel ekonomileri ve daha fazla sosyal inovasyonu desteklemek için topluma yönelik dijital ve yeni medya sanat projelerini kullanan yaratıcı bir değişim programıdır. Her bir kuluçka merkezi ekonomik eşitlik, gençlerin güçlendirilmesi, cinsiyet eşitliği ve çevresel sürdürülebilirlik ile ilgili bir sosyal veya çevresel sorunu ele almaktadır.

AAI- Türkiye; Amerikalı misafir sanatçı Heidi Boisvert’in öğrettiği bir dizi sanat ve teknoloji atölyesinden ve toplumsal cinsiyet eşitliğine, ortak ekip proje prototiplerinin geliştirilmesine ve katılımcı kreasyonlarını halkla paylaşmaya odaklanmaktadır. Katılımcı ekipler, iş birliği ile proje prototiplerini geliştirmek için küçük bir hibe desteği alacaklardır.

Heidi Boisvert (PhD) bir yeni medya sanatçısı, yaratıcı teknoloji uzmanı, deneyim tasarımcısı, araştırmacı ve yazardır. Doktora derecesini Rensselaer Politeknik Enstitüsü Elektronik Sanatlar Bölümü’nde almış ve şu anda New York City College of Technology’de (CUNY) Yeni Medya Teknolojisi Direktörü ve MIT OpenDoc Lab’de bir araştırma ortağıdır.

Katılımcılar için koşullar

  • Teknolojiye, yeni medyaya ve/ veya dijital sanata ilgisi olan (sanatta deneyim artı olarak değerlendirilecektir);
  • Cinsiyet eşitliği araştırmalarına ilgili;
  • Yeni bakış açılarından ve yeni araçlardan öğrenme isteği olan;
  • Ekip ortamında çalışma ve yaratma isteği olan;
  • 18 yaş ve üzeri (18 yaş altındaki katılımcılar başvurabilirler, ancak projelerde yetişkinlerle eşleştirileceklerdir).

Gençler, kadınlar ve engelli kişiler başvuruda bulunmaya teşvik edilmektedir.

Atölye Hakkında

Biomedya, Performans ve Sosyal Değişim

Bu çok yöntemli atölye; kısa eski ve yeni medya araçları kullanılarak ortaya çıkacak performanslarla sonuçlanan 4 parçalı bir ortak yaratma sürecinden oluşmaktadır. Katılımcılar, bedene ilişkin yerleşmiş diyalogları ve tarihsel kalıpları, hepsi vücut verilerinden üretilen canlı çizimlere ve müziğe dönüştürerek kişisel travma deneyimlerini ortak bir anlatıma bağlayacaklardır. Hareket serileri bedenle ilgili farkındalığı arttırır, yeni duyusal- motor rutinleri yaratır ve koreografisini üzerine kuracağınız ortak bir hareket sözlüğü oluşturur. Öykü çemberleri, kapasitif algılamayla tetiklenen görüntülerin ve hikayeli nesnelerin veri tabanı için içerik oluşturur.

Atölye tarihleri: 15- 22 Mart 2019

Atölye çalışmaları sonrasında katılımcılar takımlara ayrılacak ve proje prototiplerini geliştirmek için küçük fonlar dağıtılacaktır. Heidi Boisvert, bir öneri geliştirme, prototip oluşturma ve çalışmalarını seyirciyle paylaşmaya hazırlanma sürecinde ekiplere liderlik edecektir.

Ekipler prototiplerini halka açık bir ortamda paylaşacak ve yarattıkları prototipleri, gelecekte sürdürülebilirliklerini desteklemek adına geri bildirim sağlayacak bir jüriye sunacaklardır. Halka açık sunum InogarART’ta yapılacaktır.

Halka açık sunum ve jüri incelemesi tarihi: 5 Nisan 2019

Son Başvuru Tarihi: 11 Şubat 2019

Kuluçka merkezine katılım ücretsizdir.

Başvuru için tıklayınız.

Daha fazla bilgi için tıklayınız.