AnasayfaGenel

Kızılaykart’tan Yararlanan Sığınmacı Sayısı 500 Bine Ulaştı

Kızılaykart’tan Yararlanan Sığınmacı Sayısı 500 Bine Ulaştı

Avrupa Birliği tarafından sağlan fon ile Kızılay ve Dünya Gıda Programı tarafından yürütülen Sosyal Uyum Yardımı Programından yararlanan sığınmacı sayısı 500 bine ulaştı. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Kızılaykart dağıttığımız misafirlerimiz nakit desteğinden çok memnun. 2017 yılında hedefimiz 1 milyon sığınmacıya ulaşmak” diye konuştu.

Avrupa Birliği tarafından finansmanı sağlanan Sosyal Uyum Yardım Programı’ndan (SUY) yararlanmaya hak kazanan ve kendilerine Kızılaykart verilen, çoğunluğu Suriyeli olan ülkemizdeki sığınmacı sayısı 500 bine ulaştı. Kızılaykartlar bir banka kartı gibi kasalarda kullanılabileceği gibi ATM’lerden para çekmek için de kullanılabiliyor. Program ihtiyaç içerisindeki ailelerde bulunan fert başına 100 TL sağlıyor. Program için kayıtlar Kasım 2016’da başladı ve 2017’de en az 1 milyon sığınmacıya yardım ulaştırmak amacıyla ülke genelinde devam ediyor.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, sığınmacı kardeşlerimize Kızılaykartlarla yapılan yardım sayısının her geçen gün arttığını belirterek, Avrupa Birliği’nin yardım paketinin Kızılay üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasından mutluluk duyduğunu kaydetti. Kerem Kınık, söz konusu yardımın Türkiye hükümeti tarafından Türk vatandaşları için ayrılan sosyal yardım bütçesinden karşılanmadığının da altını çizdi. Kınık, “Bu yardımın bütçesi Avrupa Birliği tarafından karşılanıyor. Bazı çevrelerin dile getirdiği gibi Türk vatandaşlarına ayrılan sosyal yardım paralarının burada kullanılması sözkonusu değil” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yaşayan sığınmacılar, Kızılay merkezleri ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı ofislerinden programa başvuru yapabiliyor. En çok ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere, programa kabul edildikleri ve aylık nakit yardımı alacakları konusunda kendilerini bilgilendiren bir SMS gönderiliyor.
Türkiye’de yaşayan ihtiyaç sahibi sığınmacıları; gıda, kira, ilaç ve giysi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamaları için Kızılaykart aracılığıyla destekleyen SUY programı, Avrupa Komisyonu İnsani Yardım ve Sivil Koruma Ofisi (ECHO), Dünya Gıda Programı (WFP), Kızılay ve Türk Hükümeti arasında kurulmuş bir ortaklıktır. WFP,  her sene 80 ülkede 80 milyon kadar kişiye yardım sağlıyor.